İçme suyu arıtma tesisi risk analizi ve çalışanlarının isg yaklaşımının değerlendirilmesi
Risk analysis of the drinking water treatment plant and evaluation of the ohs approach to the employees
- Tez No: 540052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BÖKE ÖZKOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İçme suyu arıtma tesislerinde çalışma ortamlarında maruz kalınan fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik ve psikolojik risk etmenlerinin zararları, üretimde kullanılan malzemelerin çeşitli zararları iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili problemlerin temelidir. Bu sorunları ortadan kaldıracak sağlık ve güvenlik önlemlerinin alınması ve uygulanması ancak bilimsel yöntemlerin bilinçli şekilde tatbikiyle mümkündür. İş sağlığı ve güvenliği açısından tehlikeli durum ve davranışların belirlenmesi, bu tehlikelerin neden oldukları risklerin değerlendirilmesi, güvenli çalışma ortamlarının sağlanması için gereklidir. Risk değerlendirmesi sayesinde işyerindeki tehlikeler ve neden oldukları riskler hakkında bilgi sahibi olunacak ve mevcut riskler hakkında yeterli bilgi elde edinildiği için herhangi olumsuz bir durumda kimin ne şekilde görevlendirildiği hususunda eğitilmeleri sağlanacaktır. Bu tez çalışması kapsamında içme suyu arıtma tesisinde risk değerlendirmesi yapmak amacıyla tesise uygulanabilirliği açısından tek başına risk analizi yapacaklar için ideal metot olduğu düşünülen L Tipi (5x5) Matris Metodu tercih edilmiştir. Analiz sonuçları değerlendirilerek alınması muhtemel önlemler hakkında önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca tesis çalışanlarına 32 soruluk anket çalışması uygulanarak ve sonuçlar değerlendirilerek çalıştıkları ortamların güvenliğine ilişkin veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The damages of physical, chemical, biological, ergonomic and psychological risk factors that are exposed in working environments in drinking water treatment plants, and the various damages of the materials used in the production are the basis of problems related to occupational health and safety. Taking and implementing health and safety measures to eliminate these problems is only possible with the conscious application of scientific methods. It is necessary to determine the dangerous situation and behavior in terms of occupational health and safety, to evaluate the risks caused by these hazards and to ensure safe working environments. Thanks to the risk assessment, it will be informed about the hazards in the workplace and the risks they cause, and since sufficient information is obtained about the existing risks, they will be trained in the manner in which they are assigned in any negative situation. In the context of this thesis, L Type (5x5) Matrix Method which is considered as the ideal method for risk analysis alone in order to make a risk assessment in the drinking water treatment plant was preferred. The results of the analysis were evaluated and suggestions were made about possible measures. In addition, a 32-question questionnaire was applied to the facility employees and the results were evaluated and data on the safety of the environment were obtained.