Modeling, design, and tests of post-tensioned glass t-beams
Ardgermeli t-kesitli kirişlerin modellenmesi, tasarımı ve deneyleri
  1. Tez No: 540063
  2. Yazar: EMRULLAH KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Cam, genel olarak kırılganlığının ve mukavemet kapasitesinin çok önemli olmadığı, binaların pencerelerinde kullanılır. Camın yapısal bir malzeme olarak kullanımına ilişkin talebin çok olmasına rağmen, kırılganlığından kaynaklanan korku yapısal olarak kullanımını engellemiştir. Estetik, geri dönüştürülebilirlik ve saydam oluşu camın yapısal alandaki talebin temel nedenidir. Ayrıca, cam, görsel kesintinin minimum olması gereken mevcut binaların uzatılması ile tarihi yapıların restorasyonu gibi projelerde oldukça kullanışlı bir malzemedir. Bununla birlikte, taleplerin karşılanabilmesi ve camın avantajlarından yararlanabilmek için cam hakkında daha fazla araştırma yapılmalıdır. Bu tez, camın yapısal bir malzeme olarak kullanımını arttırmayı hedeflediğinden, uygun ve güvenli bir tasarım geliştirmek için T-kesitli bir cam kiriş üzerinde çalışılmıştır. Cam, yüksek basınç mukavemeti ile düşük çekme mukavemetine sahip ve kırılgan bir malzeme olduğundan, T-kesitli kirişe, başlangıç kırılma kapasitesini arttırmak ve sünek bir davranış elde edebilmek için ardgerme uygulanmıştır. Bu çalışmada, camın teorik mekanik özelliklerini doğrulamak amacıyla çeşitli camlardan, basınç ve eğilme testleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmalarda kullanılacak camın mekanik özellikleri tespit edildikten sonra, T-kesitli camların sonlu elemanlar modelleri tasarlanmış ve aynı boyuttaki kirişlerin el hesapları yapılmıştır. Ardgermeli ve ardgermesiz T-kesitli düz ve temperli cam kirişlerin deneyleri gerçekleştirilmiş, sonuçlar el hesapları ve analitik modeller ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında, tasarım süreci için Excel tabanlı hesaplama sayfaları ile hızlı ve basit kılavuz tabloları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Traditionally, glass is widely used in buildings as windows where its brittleness and strength capacity are not significant. Although there is more demand for usage of glass as a structural material, common fear of its brittle nature has mostly hindered its structural use. Aesthetics, recyclability, and transparency are the main reasons of the interest for glass in structural field. Moreover, glass shows significantly more benefits for certain types of projects such as existing building extensions and historic building preservation, where envelopments with minimal visual interruption are needed. However, more research should be done to be able to meet the demands and benefit from the advantages of glass. This thesis aims to enhance the use of glass as a structural material, so a T-shaped glass beam is studied to develop a proper and safe design. Since glass is a brittle material and has high compressive strength and lower tensile strength, a T-beam is post-tensioned in order to increase its initial fracture capacity and obtain ductile post-fracture performance. In this study, several material tests are conducted to confirm the theoretical mechanical properties of glass as a material under compression and bending (indirect tension). After obtaining mechanical properties of the glass to be used in research, Finite Element Models (FEMs) of the T-beams were generated and analytical hand calculations were done for the same types of glass beams. The tests of T-shaped annealed (float) and tempered (toughened) glass beams with and without post-tensioning were conducted. The results of the experiments were compared with the analytical hand calculations and FEMs. Excel based computation sheets for design process and tables for quick and simple guide were also generated within the scope of this study.