MOCVD ile üretilen ince film CdTe güneş hücresi ve mini modül fotovoltaik cihazlarının performans karakterizasyonu ve scaps modellemesi
Performance characterization and scaps modelling of thin film CdTe solar cell and mini module photovoltaic devices fabricated by MOCVD
  1. Tez No: 540090
  2. Yazar: ALİ KAZİM GÜRLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞADİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, CdTe ince film güneş hücresi ve mini modül cihazları MOCVD ile üretilmiştir ve ince film CdTe fotovoltaik cihazlarının performansını araştırmak için karakterizasyonu yapılmıştır. SCAPS modelleme yapılmış ve SCAPS sonuçları deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. J-V ölçümleri ile birlikte, cihaz performansını daha iyi incelemek için EQE ve C-V ölçümleri yapılmıştır. Bu çalışma ALD ZnO HRT tabakanın MOCVD ile üretilen CdZnS/CdTe güneş hücresinin performansına etkisini gösterir. ZnO HRT olmayan cihazla karşılaştırıldığında %1.8'lik verim artışı gözlenmiştir. Nano yapılı ve planar CdS/CdTe güneş hücrelerinin performansı benzer verimlilikler göstermiştir ve bu cihazda ışık tuzaklama etkisi gözlemlenmiştir. Ayrıca, pencere tabakanın etkisini araştırmak için esnek altlık üzerinde CdTe uzay güneş hücresinin performansı ve CdTe mini modülünün performansı incelenmiştir. Bunlara ek olarak, CdTe güneş hücresi altı aya kadar performans kararlılığına sahiptir. Bu cihaz performansları ile ince film fotovoltaik teknolojisinde, yüksek verimlilikteki MOCVD CdTe fotovoltaik cihazları gelecek vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, CdTe solar cell and mini module devices have been fabricated by MOCVD and characterised for researching performance of thin film CdTe devices. SCAPS modelling were performed and SCAPS results compared with experimental results. Also, EQE and C-V measurements have been done with J-V measurement for better investigating the device perfomance.This study shows the effects of using ZnO HRT layer on the performance of MOCVD grown CdZnS/CdTe solar cells. A clear enhancement, 1.8 % in conversion efficiency, observed by comparing to devices without the ZnO HRT buffer layer. PV performance of nano structured and planar CdS/CdTe solar cells has similar conversion efficiencies and light trapping effect was observed in this device. Besides, performance of CdTe space solar cell on flexible glass for observing effect of window layer and CdTe mini module performance have been investigated. Furthermore, CdTe solar cell has performance stability until six month. Associated with these device performances, high efficiency MOCVD CdTe photovoltaic devices promising on industrial thin film photovoltaic technology.