Si (111) alttaşı üzerine büyütülmüş AIN ince filmlerin elipsometri tekniği ile optik karakterizasyonu
Optical characterization of AIN thin films grown on Si(111) substrate by ellipsometry
- Tez No: 712140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Nanofotonik Uygulama ve Araştırma Merkezi Laboratuarlarında Kurulu bulunan MOCVD (Metalorganic Chemical Vapor Deposition) cihazı ile Si (111) alttaş üzerine büyütülmüş epitaksiyel AIN tek kristal ince filmlerin optik karakterizasyonu spektroskopik elipsometri tekniği yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca AIN tek kristal ince filmlerin kalınlığı ile kırılma indisi ve sönümlenme katsayısı gibi optik parametreleri belirlenmiştir. Spektroskopik elipsometri tekniği ile yapılan ölçümler ve üretilen modeller ile AIN tek kristal ince filmlerin büyütülmesi sırasında yüksek sıcaklık etkisine bağlı olarak Si (111) alttaş ile ince film arasında oluşan ara tabakanın yapısının amorf bir yapıya sahip olan silikon tabaka olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, optical characterization of epitaxial AIN single crystal thin films grown on Si(111) substrate with MOCVD (Metalorganic Chemical Vapor Deposition) device installed in Sivas Cumhuriyet University Nanophotonics Application and Research Center Laboratories was carried out with the help of spectroscopic ellipsometry technique. In addition, optical parameters such as thickness of AIN single crystal thin films, refractive index and fading coefficient were determined. With the measurements made by the spectroscopic ellipsometry technique and the models produced, it was found that the structure of the intermediate layer formed between the Si(111) substrate and the thin film due to the high temperature effect during the growth of AIN single crystal thin films was a silicon layer with an amorphous structure.