Comparative study of an rc chimney as per different codes
Farklı standartlara göre endüstriyel betonarme bir bacanın karşılaştırılması
- Tez No: 540091
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM CANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Endüstriyel betonarme bacaların çoğu dairesel kesitli uzun ve narin yapılardır. Bu yapıların analizinde ve tasarımında, yapıların kendi ağırlıklarına, depreme ve rüzgâra bağlı yükler için dinamik analiz gereksinimi duyulur. Beton masif bacanın gerçekçi geometrisi, yatay dinamik yükleme altındaki yapısal davranışında önemli bir rol oynar. Bu nedenle, böyle bir yapının modellenmesi titizlikle yapılmalıdır. Çünkü geometri öncelikle bacaların rijitlik parametrelerinden sorumludur. Bununla birlikte, endüstriyel beton masif bacanın yüksekliği, çıkış çapı gibi belli başlı boyutları, genellikle ilgili ulusal çevre hükümlerinden türetilmektedir. Bu çalışmanın amacı, betonarme baca tasarımı için çeşitli standartları karşılaştırmaktır. Bu çalışmada dikkate alınan standartlar Türk, Avrupa (Eurocode) ve Amerikan (ASCE) standartlarıdır. Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'ndeki Zonguldak ilinin Ereğli ilçesinde, 70'li yılların sonlarında inşa edilen bir baca bu çalışmada ele alınmıştır. Baca Orijinali ile aynı tasarım detayları kullanılarak modellenmiştir. Rüzgâr ve sismik analizlerin sonuçlarının karşılaştırmaları çalışmanın ana odak noktası olmuştur. Eğilme momentleri ve gerilmeler, Türk, Avrupa (Eurocode) ve Amerikan (ASCE) standartlarında verilen yöntem uyarınca sismik kuvvetler ve rüzgâr yükü kombinasyonları altında hesaplanmıştır. Sismik analiz, tepki spektrum yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Son olarak, rüzgâr ve sismik analizlerinden elde edilen maksimum değerler karşılaştırılarak tasarım değerlerine karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Almost all the industrial reinforced Industrial concrete chimneys are tall and slender structures having circular cross-sections. Analysis and design of such structures require dynamic analysis for seismic loads, the pressure resulting from wind and for loads due to self- weight of the structure. Under a given lateral dynamic load, the exact geometry of a RC chimneys plays an important role in the structural behavior. Stiffness parameters of RC chimneys significantly depend on the geometric properties of the structure. Therefore, modeling of such structure should be carried out meticulously. However, basic dimensions of industrial RC chimney, such as height above ground, the diameter at top, etc., are generally derived from the respective national environmental provisions for where the structure is to be built. The objective of the present study is to compare various standards for design of reinforced concrete chimney. Standards considered in this study are Turkish code, Eurocode and ASCE. A chimney constructed in late 70's in Eregli a district of Zonguldak in the black sea region of Turkey, has been considered for this study. The chimney is modeled with the same design details, as the original RC chimney. The main focus is to compare the wind and the seismic analyses results in accordance with Eurocode, Turkish and ASCE standards. Bending moments and stresses are calculated under seismic forces and pressure due to wind using load combinations as per the procedure given in Eurocode, Turkish and ASCE standards. The seismic analysis is performed using response spectrum method. Finally, the maximum demand values obtained in the wind analysis and seismic analysis are compared to decide on design values.