Türkiye'de kadın sağlığına yönelik politikalar
Policies towards women's health in Turkey
- Tez No: 540096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kadın sağlığı konusu toplumun en önemli unsurlarından kadınlar ve toplum sağlığı açısından çok önemli bir konudur. Bu nedenle kadın sağlığı konusu gerek hükümetlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve gerekse uluslararası kuruluşların üzerinde çalıştığı ve politikalar geliştirdiği bir alan olmuştur. Bu çalışmalar sayesinde kadın sağlığı ölçütlerine ilişkin verilerin giderek daha iyi duruma geldiği görülmektedir. Bu çalışmada ülkemizde kadın sağlığına yönelik sağlık politikaları ve kadınların bu konudaki farkındalıkları incelenmiştir. Çalışmada kadın sağlığına ilişkin güncel politikalar, yaşanan gelişmeler ve yapılan araştırmalar incelenmiştir. Kadın sağlığına ilişkin güncel verileri içeren istatistiki bilgiler gerek Türkiye ve gerekse dünya geneli için paylaşılmış ve bu konudaki gelişmeler ve trendler yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda kadın sağlığı konusunda dünya genelinde iyileşmeler yaşandığı gözlenmiştir. Türkiye'de kadın sağlığı konusunda yaşanan ilerleme ve gelişmelerin hızı dünya ortalamasının üzerinde gerçekleştiği, ülkemizin kadın sağlığı verilerinin gelişmiş ülkelerin düzeyine yaklaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women's health is a very important issue in terms of women and public health. Therefore, the issue of women's health is a field where governments, non-governmental organizations and international organizations work and develop policies. Thanks to these studies, it is observed that data on women's health criteria are getting better. In this study, the health policies of women in our country and the awareness of women on this subject have been examined. In this study, current policies, developments and researches about women's health have been investigated. Recent statistical data on the women's health has shared for both Turkey and the world and the developments and trends have been reviewed in this field. As a result of the study, it has been observed that there are improvements in women's health worldwide. The speed of progress and development that took place in Turkey on women's health above the world average. Turkey have approached the level of developed countries in terms of women's health improvemet.