Hatay ilinin farklı yerlerinden örneklenen bazı yem ve yem hammaddelerinin besin içeriklerinin belirlenmesi
Determination of nutritional contents of some feed and feedstuff sampled out of different places of Hatay province
- Tez No: 540114
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Hatay ilinin farklı yerlerinden örneklenen, ruminant beslenmesinde yoğun olarak kullanılan, ülkemizde üretilen veya dışalım yoluyla getirilen yem hammaddeleri (buğday, arpa, mısır, mısır kepeği, buğday kepeği, pamuk tohumu küspesi, soya fasulyesi küspesi, aspir küspesi, mercimek kepeği, mercimek unu, makarna kepeği, soya kabuğu) ve karma yemlerin (süt yemi, düve yemi, buzağı büyütme yemi, toklu yemi, sığır besi yemi, besi bitirme yemi) besin madde içerikleri ile enerji değerleri araştırılmıştır. Çalışılan örneklerden buğday, buğday kepeği, arpa, mısır, mısır kepeği, soya fasulyesi küspesi ve aspir küspesinin besin madde içerikleri değişik kaynaklarda bildirilen standart değerlere benzer bulunurken, pamuk tohumu küspesinin ham kül ve ham selüloz değerleri minimum maksimum değerleri arasındaki farka bağlı olarak standart değerlerden daha yüksek olarak saptanırken; organik madde ve ham protein değerleri ise bu standart değerlerden daha düşük bulunmuştur. Örneklenen ruminant yemlerinden süt yemi dışındakilerinin besin madde içerikleri standart değerlere yakın olarak tespit edilmiştir. Süt yeminde ham protein ve metabolik enerjideki yüksek değerlerin ise, ülkemiz piyasasında satışa sunulan farklı ham protein ve metabolik enerji içerikli özel yemlerden kaynaklanmış olabileceğine bağlanmıştır. Çalışmada elde edilen bilgiler ışığında, hayvan beslemede bir örnek karma yem yapabilmek ve hayvanların dengeli beslenmesini sağlayarak yeterli ve kaliteli hayvansal ürün elde edebilmek için, karma yemde kullanılan yem hammaddelerinin besin madde içeriklerinin bilinmesi ve yem hammaddeleri için bir standart oluşturulması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, feedstuffs (wheat, barley, corn, corn bran, wheat bran, cotton seed meal, soybean meal, safflower meal, lentil bran, lentil flour, pasta bran, soy shell) and compound feeds, which are used in ruminant nutrition, nutrients contents and metabolizabl energy values were investigated. The samples of wheat, wheat bran, barley, corn, corn bran, soybean meal and safflower meal were similar to the standard values reported in different sources. The values of ash and crude fiber of the cotton seed meal were higher than the standard values due to the difference between the minimum maksimum values, whereas organic matter and crude protein values were lower than these standard values. The nutrient content of the ruminant feeds samples, except dairy feed, was determined to be close to the standard values. The high values of crude protein and metabolizabl energy in dairy feed are attributed to the fact that they may be the result of special feeds with different crude protein and metabolizabl energy content offered in Turkey. As a results, it is necessary to know the nutrient contents of the feedstuffs used in compound feeds and to establish a standard for feedstuffs in order to make a sample compound feed in animal feeding and to obtain sufficient and high quality animal products by ensuring the balanced nutrition of the animals.