Ergenler için aile yemekleri ölçeğinin geliştirilmesi
The development of family meals scale for adolescents
  1. Tez No: 540122
  2. Yazar: SEDA KERMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE AKTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu araştırmada ergenlerin aile yemeği tutum ve davranışlarını değerlendiren bir ölçeğin geliştirilmesi ve aile yemeğinin bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Toplam beş grup ile yürütülen bu araştırma, ölçeğin yapısının ortaya çıkarıldığı grup 662 öğrenci ve diğer analizlerin yapıldığı grup 326 öğrenciden oluşmaktadır. Kişisel Bilgi Formu ve Aile Yemekleri Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Ölçek, açıklayıcı faktör analizine göre 4 alt boyut (önem, iletişim, yemek çeşitleri ve engeller) ve 20 maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin tamamı için açıklanan varyans %58,196'dır. Cronbach Alpha iç güvenirlik katsayıları ölçeğin tamamı için 0,878 ve alt boyutlar için 0,761-0,817 arasında değişmektedir. Yapılan birinci ve ikinci düzey doğrulayıcı faktör analizinde model uyum indis değerlerine göre ölçeğin yapısı doğrulanmıştır. Test-tekrar test korelasyonları ölçeğin tamamı için 0,90 ve alt boyutlar için 0,72-0,92 arasında değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to develop a scale that measures the family meals attitudes and behaviors of adolescents and to examine the family meal according to some variables. Materials and Methods: Research was conducted with five groups, the group in which the scale was developed consists of 662 students and the group in which the other analysis was done consists of 326 students. Personal Information Form and Family Meal Scale were used. Results: The scale consists of 4 sub-dimensions (importance, communication, meal types and barriers) and 20 items according to exploratory factor analysis. The variance explained for the scale is 58,196%. The Cronbach Alpha internal consistency coefficient was 0,878 for the whole scale and ranged 0,761-0,817 for the sub-dimensions. According to level-one and level-two confirmatory factor analysis, datas are fit to models. Test-retest correlation was 0,90 for the whole scale and ranged 0,72-0,92 for the sub-dimensions.