Tekirdağ Arkeoloji Müzesi'nden bir grup bronz figürin
A group of bronze figurine from Tekirdağ Archeology Museum
  1. Tez No: 540121
  2. Yazar: MERVE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ SEVMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Trakya Bölgesi'nin coğrafi konumu itibariyle türlü etkilere ve saldırılara maruz kalması kaçınılmaz olmuştur. Siyasi olarak birçok karışıklığa sahne olan bölgede, Trakların bağımsızlıklarına düşkün olmaları ve dışarıdaki düşmanların da ısrarcı olmaları sebebiyle, hareketli bir tarihsel süreç yaşanmıştır. Tüm bu gerçekleşen olaylar neticesinde de Trakya Bölgesi önemli bir kültür merkezi haline gelmiştir. Tekirdağ Arkeoloji Müzesi'ne satın alma ve müsadere yoluyla kazandırılan bronz figürinler, Trakya Bölgesi'nin Hellenistik ve Roma dönemleri boyunca sahip olduğu kültürel özelliklerini anlamak açısından önemlidir. Sahip oldukları işçilik sebebiyle yerel atölye ürünü olduğu gözlemlenen figürinlerin ünik özellikler göstermesi döküm tekniğinde kullanılan kalıpların tek seferlik kullanıma uygun olarak üretilmiş olabileceklerini düşündürtmektedir. Çalışmada bulunan Trak Atlısı ikonografisine ait figürinlerin sayısal çoğunluğa sahip olması ve aynı zamanda yerel kült açısından önemli bir figür olması çalışmanın merkezine yerleşmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu ikonografideki figürinlerin kendine has betimleme tarzları ve Frig tanrısı ile birleşen kült, Hıristiyan ikonografisinde de yer bulan atlı imgesi ile güçlü bir senkretizm olgusunun merkezinde yer alması, Trakya kültür tarihi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
It was inevitable that Thrace Region would be exposed to various influences and attacks due to its geographical location.In the region which has many political confusion, there has been a moving historical process due to the fact that the Thracians are fond of their independence and the outside enemies are insistent.As a result of all these events, Thrace Region became an important cultural center.Bronze figurines, which were acquired by the purchase and confiscation of the Tekirdag Archeology Museum, are important for understanding the cultural characteristics of the Thrace Region throughout the Hellenistic and Roman periods.The unique features of the figurines, which are observed to be a local workshop product due to the labor they have, make us think that the molds used in the casting technique can be produced in accordance with the one-time use.The fact that the figurines belonging to the iconography of the Thracian Horseman in the study had a numerical majority and at the same time being an important figure in terms of local cult played an important role in the to put of the study.The unique description of the figurines in this iconography and the cult incorporating the Phrygian god and the equilibrium in the iconography of the Christian, are also at the center of a powerful syncretic phenomenon.