Yeşil pazarlama faaliyetlerinin tüketicilerin çevreye duyarlı mal ve hizmetleri tercih etme eğilimlerine etkisi
The effects of green marketing activities on consumers' tendency to choose environmentally conscious product and services
  1. Tez No: 540123
  2. Yazar: MEHMET MAHSUM ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsanlar doğada bulunan kaynakları sınırsızmış gibi kullanıp çevresel tahribatlara yol açmaktadırlar. İnsanların sergilemiş oldukları bu bilinçsiz davranışlar sonucunda dünyadaki denge bozularak iklimler değişmiş ve küresel ısınma gibi birçok çevre problemi ortaya çıkmıştır. Küresel boyutta yaşanan bu çevre problemlerini ortadan kaldırabilmek için yeşil pazarlama faaliyetleri ortaya çıkmıştır. Özellikle son yıllarda ülkemizde de yeşil pazarlama faaliyetlerinin önemi anlaşılmış ve çevre sorunlarının azaltılması için çalışmalar başlatılmıştır. Yeşil pazarlama ekseninde oluşturulan bu çalışmada yeşil pazarlama faaliyetlerinin tüketicilerin çevreye duyarlı mal ve hizmetleri tercih etme eğilimlerine etkisini belirlemek amacıyla Selçuk Üniversitesi Doğanhisar Meslek Yüksekokulu öğrencileri üzerinde anket yapılmıştır. Bu anket sonuçları SPSS 22 programı yardımıyla tüketicilerin çevreye karşı olan duyarlılığı, yeşil ürünlere karşı tutumları, bu konuyla ilgili hassasiyetleri, çevre dostu ürünleri satın alma eğilimleri ve çevre dostu ürünlerin farkında olup olmadıkları arasında istatistiki açıdan anlamlı ilişkilerin olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin çevreye karşı olan duyarlılıkları yüksek olmasına rağmen diğer ürünlere kıyasla daha fazla yeşil olan ürünlere yüksek ücret ödeme taraftarı olmadıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan katılımcıların çevreyle ilgili simge ve sembolleri yeterince bilmedikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
People use natural resources as unlimited and cause environmental damage. As a result of these unconscious behaviors that people have exhibited, disparities in the world have changed and climates have changed and many environmental problems such as global warming have emerged. Green marketing activities have emerged in order to eliminate these global environmental problems. Especially in recent years, the importance of green marketing activities in our country has been understood and works have been started to reduce environmental problems. In this study, which was formed on the green marketing axis, a survey was conducted on the students of Selcuk University Doğanhisar Vocational School in order to determine the effect of green marketing activities on the tendency of consumers to prefer environmentally sensitive product and services. The results of this survey are aimed to determine whether there is a statistically significant relationship between the sensitivity of the consumers to the environment, their attitudes towards green products, their tendencies to buy environmentally friendly products and whether they are aware of environmentally friendly products with the help of SPSS 22 program. According to the research results, although consumers have high sensitivity to environment, it has been found that they are not willing to pay high wages for products that are more green than other products. In addition, it was observed that the participants did not know enough about the symbols and symbols related to the environment.