Birinci basamağa başvuran bireylerin kolorektal kansere yönelik sağlık inançlarının gaitada gizli kan testi yaptırma durumlarına etkisi
Effect of colorectal cancer-related health beliefs of the individuals who attend primary care on fecal occult blood test
  1. Tez No: 540125
  2. Yazar: ZEYNEP GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASRET YALÇINÖZ BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Kolorektal Kanserler ülkemizde en sık görülen on kanser türünden birisi olup tarama oranları oldukça düşüktür. Kolorektal kanserden korunmada taramalara katılımın arttırılması ve bireylerin sağlık inançlarının bilinerek, yarar, risk ve engel algılarının değiştirilmesinde hemşireler büyük rol üstlenmektedir. Bu araştırma bireylerin bu konudaki sağlık inançlarının Gaitada Gizli Kan Testi yaptırma durumlarına etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma kesitsel türde olup evrenini Erzurum il merkezinde bulunan Kavakkapı Aile Sağlığı Merkezi'ne bağlı 50-70 yaş arası bireyler oluşturmuştur. Örneklemini evreni belli olmayan gruptan örneklem hesaplama formülü ile hesaplanan 384 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu ve Kolorektal Kanserden Korunmaya Yönelik Sağlık İnanç Modeli Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul ve kurum izinleri alınmış ve katılımcıların gönüllülüklerine dikkat edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların hayatında en az bir kez gaitada gizli kan testi yaptırma oranı % 20.6 olarak bulunmuştur. Katılımcıların % 60.9'u gaitada gizli kan testi yaptırmayı düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Colorectal cancers are one of the ten most common cancer types in Turkey and their screening rates are rather law. Regarding protection from cancer, nurses play a significant role in increasing the participation to the screenings, recognizing the health beliefs of individuals, and changing the benefit, risk and barrier perceptions. This study was carried out to determine the effect of health beliefs of individuals on Fecal Occult Blood Test. Materials and Methods: The population of cross-sectional study consisted of individuals aged 50 -70, who were registered to the Kavakkapı Family Health Center located in the city center of Erzurum The sample consisted of 384 people calculated by the sample calculation formula from the unclear group. The data of the study were collected using personal information form and Champion's Health Belief Model. The ethics committee approval and institutional permissions were obtained to conduct the study and special attention was paid to the volunteerism of the participants. Results: 20.6% of the participants had the fecal occult blood test rate. 60.9% of the participants have the intention to take the fecal occult blood test.