Horlama olgularında cep telefonuyla yapılan horlama sesi kayıtlarının obstrüktif uyku apnesi yönünden tanısal değerinin ve üst solunum yolundaki obstrüksiyonlarla ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the diagnostic value of the snoring records obtained by mobile phone regarding obstructive sleep apnea and the obstruction in the upper airway respiratory obstructions
  1. Tez No: 540124
  2. Yazar: ALPER KUTALMIŞ TÜRKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KEMAL KEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Obstruktif Uyku Apnesi Sendromu (OUAS) tanısında altın standart tanı yöntemi olan (Polisomnografi) PSG oldukça pahalı, zaman alıcı,zahmetli, eğitilmiş eleman ve özel donanım gerektiren bir testtir. OUAS tanısında horlama sesinin incelenmesinin bir tarama testi olabileceği düşüncesiyle; PSG sırasında cep telefonuyla alınan horlama kayıtlarının Apne-Hipopne İndeksi (AHİ), OUAS derecesi ve fizik muayene bulgularıyla ilişkileri incelenmiştir. Çalışmaya 19-58 yaş aralığındaki 35 erkek hasta alınmıştır. Bunların, yaş (40,49±10,41), Beden Kitle İndeksi (BKİ:29,47± 3,84), Epworth Uykululuk Skalası (EUS:7,49±3,79), muayene bulguları, AHİ (29,3 ±22,87) ve OUAS derecesi ve Praat yardımıyla, horlama sesinin şiddet, Spektral tepe Yerleşim Yeri (STYY), Spektral Ağırlık Merkezi (SAM), varyans, skewness ve kurtozis değişkenleri değerlendirilmiştir. Ağır OUAS olgularında; horlama şiddeti, STYY, SAM ve varyansın arttığı ve bu parametrelerin BKİ ve tonsil büyüklüğü ile de ilişkili olduğu görülmüştür. Ağır OUAS olgularında horlama sesinin şiddeti yüksek olup, daha yüksek frekanslara doğru yayılım göstermektedir. Benzer bulgular apne sonrası oluşan horlamalarda, solunumsal olayla ilişkisiz olan horlamalarla kıyaslandığında da mevcuttur. Bir kişinin gece boyunca oluşan horlamalarının solunumsal olaylara göre farklılık gösterdiği ortaya koyulmaktadır. Uygulama ve kullanım kolaylığı açısından, cep telefonuyla uygun koşullar sağlanarak yapılan horlama kayıtlarının OUAS ağırlığı açısından anlamlı veriler ürettiği ve tarama açısından geliştirilebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Polysomnography (PSG) is the gold standard method for diagnosis of Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS). It is a very expensive, timeconsuming, laborious test that requires trained member and special equipment. In the diagnosis of OSAS, it can be considered as a screening test to examine the sound of snoring; Apnea-Hypopnea Index (AHI), the presence of OSAS and physical examination findings of the snoring records taken by mobile phone during PSG were examined. 35 male patients aged between 19-58 years were included in the study. Their age (40,49 ± 10,41), Body Mass Index (BMI: 29,47 ± 3,84), Epworth Sleepiness Scale (EUS: 7,49 ± 3,79), examination findings, AHI (29, 3 ± 22,87) and the degree of OSAS and Praat, the intensity of snoring sound, the Spectral Peaks of the sound spectrum (SPSS), the Spectral Center of Gravity (SCG) variance, skewness and kurtozis were evaluated. In severe OSAS cases; the severity of snoring sound, SPSS, SCG and variance increased and these parameters were also associated with BMI and tonsil size. In severe OSAS cases, the intensity of snoring is high and is spreading to higher frequencies. Similar findings are also found in snoring after apnea compared to snoring that is unrelated to the respiratory event. It shows that a person's snoring during the night varies according to respiratory events. It was thought that the snoring records which were made by providing suitable conditions with the mobile phone produced meaningful data in terms of OSAS weight and could be improved in terms of screening.