Geleneksel besihaneler ile modern hayvancılık işletmelerinde yetiştirilen sığırların iç hastalıkları parametreleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of cattle which are grown in modern and traditional husbandry facilities in terms of internal medicine parameters
- Tez No: 540127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELİTOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Geleneksel Besihaneler İle Modern Hayvancılık İşletmelerinde Yetiştirilen Sığırların İç Hastalıkları Parametreleri Bakımından Karşılaştırılması Bu çalışma, 6-18 aylık geleneksel besihane (n=50) ile modern işletmelerde yetiştirilen (n=50) toplam 100 baş sığırın iç hastalıkları yönünden önemli bazı parametrelerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yapılan araştırmada; modern işletmelerin tersine, geleneksel besihanelerde hayvan refahı ve verim açısından öneme sahip olan optimal sıcaklık, nem, su alımı, gerekli dolaşım alanı ve hijyen gibi sağlık koşulların yeterli olmadığı ve bu faktörlerin hayvan üzerinde stres oluşturarak klinik yönden, rumen içeriği, hematolojik ve bazı biyokimyasal paramatrelerde patolojik değişikliklere yol açtığı gözlenmiştir. Bu kapsamda; çalışmanın 1, 3 ve 7. günlerinde hayvanların tümünde rutin klinik muayeneler (vücut sıcaklığı, solunum ve kalp frekansları, rumen hareketleri) yapılarak, rumen içeriği muayeneleri (rumen pH'sı, infusoria sayımı), hematolojik testler (WBC, RBC, Hb, HCT gibi), kan gazları ölçümleri (pCO2, TCO2, HCO3-, laktat gibi) ve kan biyokimyasal tetkikleri (kortizol, serotonin, T3/T4, AST, GGT, TP ve ALB gibi) yapılmıştır. Çalışma sonucunda; geleneksel besihanelerde yetiştirilen hayvanlarda vücut sıcaklığı, solunum ve kalp frekanslarının modern işletmelerdeki hayvanlardan yüksek olduğu ve bu yüksekliğin istatistiki açıdan önem arz ettiği (p0.05) fakat numerik olarak düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of Cattle Which Are Grown in Modern and Traditional Husbandry Facilities in Terms of Internal Medicine Parameters This study was carried out on a total of 100 cattle aged between 6 to 18 months housed in modern (n = 50) and traditional (n=50) husbandry facilities to investigate some important parameters related to internal medicine. Contrary to modern husbandry facilities, health status such as optimal temperature, humidity, adequate intake of water, proper circulation area and hygiene, are not sufficient in the traditional husbandry, and these factors cause stress on the animals leading to pathological changes in clinical, ruminant content, hematological and some biochemical parameters. For this purpose; routine clinical examinations (body temperature, respiration and heart rates), ruminal fluid examinations (rumen pH, infusoria count), hematological examinations (WBC, RBC, HB, HCT, etc.), blood gas measurements (such as pCO2, TCO2, HCO3-, LAKT), and blood biochemical assays (such as cortisol, serotonin, T3/T4, AST, GGT, TP and ALB) were measured in all animals on days 1, 3 and 7 of the study. At the end of the study; respiration and heart frequencies were higher than those of the animals in the modern husbandry, and these differences were statistically significant (p 0.05) between the groups in terms of the ruminal infusioria count although it was numerically low in traditional husbandry group.