Ortaokul sosyal bilgiler dersi 6. sınıf ülkemizin kaynakları ünitesinin öğretiminde bilgisayar destekli öğretim yöntemlerinin akademik başarıya ve kalıcılığa etkisi
The effect of computer-assısted teaching methods on academic achievement and permanence in teaching of the 'resources of our country' unit in the social studies lesson of the secondary school 6 grades
- Tez No: 540150
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN ÜNAL İBRET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ortaokul 6 sınıflarda okutulan Sosyal Bilgiler dersinde bulunan“Ülkemizin Kaynakları”ünitesinin bilgisayar destekli öğretim yöntemleri kullanılarak işlenmesinin, öğrencilerin başarısına ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığına olan etkisini incelemektir. Çalışmada araştırma modeli olarak deneysel desen modeli tercih edilmiş olup, veri toplama aracı olarak ise araştırmayı yapan kişi tarafından oluşturulan başarı testinden faydalanılmıştır. Çalışma grubunu, Kastamonu il merkezinde bulunan bir Ortaokulun 2012-2013 eğitim-öğretim yılı ikinci yarıyılındaki 6-A ve 6-B sınıflarının 60 öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma yapılacak öğrencilerin ekonomik ve sosyal düzeyleri ile derslerden aldıkları sınav sonuçları göz önünde bulundurulmuş ve böylece seçilen araştırma grupları eşit düzeyde tutulmuştur. Çalışmanın amacı, öğrencinin ders başarısı ve kalıcı bir öğrenme gerçekleşmesi bakımından, bilgisayar destekli öğretim yöntemleri kullanılarak öğretilen ders konularıyla, geleneksel (klasik) öğretim yöntemleriyle öğretilen konular arasındaki farkın incelenerek ortaya konulmasıdır. Söz konusu yöntemler hakkında daha önce ele alınmış olan araştırmalar ve bulgular araştırılıp incelenmiş ve ayrıca bu araştırma sonucunda elde ettiğimiz bulgulardan da yola çıkılarak, bilgisayar destekli öğretim yönteminin öğrencinin başarısını arttırdığı ve öğrenmede kalıcılık sağladığı sonucuna varılmıştır. Öncelikle çalışmada Ortaokul 6. Sınıf Sosyal Bilgiler dersinde, bilgisayar destekli öğretim yöntemleri kullanılarak işlenen ders konularıyla, geleneksel öğretim yöntemleriyle işlenen dersin, öğrencilerdeki akademik başarı ve dersi hatırlama düzeyine etkisi, araştırmada kullanılan deneysel desen modeline uygun hale getirilmiştir. Kullanılan veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan ölçek yardımıyla, ön test-son test ve kalıcılık (hatırlama) testi kullanılarak derlenmiştir. Hazırlanan başarı testi, öğrencilere ders işlenmeden önce ve ünite sonunda uygulanarak bulunan veriler SPSS 16.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Konuyla ilgili olarak daha önce yapılan çalışmalarda, bilgisayar destekli öğretim yöntemleri ve geleneksel (klasik) öğretim yöntemleri kullanımının, öğrencilerin akademik başarılarını artırmada farklı etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Yapmış olduğumuz çalışmada da,“Ülkemizin Kaynakları”ünitesine ait, alınan başarı testi puanlarının deney öncesinde ve sonrasında iki farklı öğretim tekniği kullanılarak ders işlenen deney ve kontrol grubu arasında anlamlı farklılık gösterdiği, yani farklı anlatım tekniği kullanılan gruplar arasında (deney ve kontrol grubu olmak üzere) tekrarlı ölçümler faktörlerinin, başarı testi uygulama düzeyleri üzerindeki ortak etkilerinin, anlamlı düzeyde olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlara göre bilgisayar destekli öğretim yönteminin,“Ülkemizin Kaynakları”ünitesinin işlenişinde geleneksel öğretim yöntemlerine göre öğrencilerin ilgili ünite ve konuların öğrenimi üzerinde akademik başarı ve kalıcılığı artırmada daha etkin bir yöntem olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of teaching the Resources of Our Country unit introduced in the Social Studies lesson of the secondary school 6th grades through using computer-assisted teaching methods on the students' achievement and the permanence of learned information. Experimental research design was used in this study and the achievement test developed by the researcher was utilised as the data collection tool. The study group consisted of 60 students in 6-A and 6-B classes in a secondary school located in Kastamonu city centre who studied in the second semester of 2012-2013 academic year. The socio-economical levels of the students in this research was taken into account so that the selected research groups were kept at equal level. The purpose of this study is to investigate and present the difference between the lesson subjects taught using computer-assisted teaching methods and the lesson subjects taught with traditional (classical) teaching methods in terms of lesson achievement and permanent learning. The previous studies and findings about these methods were reviewed and examined. Moreover, the findings from this research have led to the result that the computer-assisted teaching method improves students' achievement and provides them with permanent learning. First of all, the effect of the 6th grade Social Studies lesson subjects taught using computer-assisted teaching methods and the lesson subjects taught with traditional (classical) teaching methods on the students' academic achievement and their recall level were adapted to the experimental model used in this research. The data were compiled using the pre-test, post-test and retention (recall) test with the aid of a scale developed by the researcher. The achievement test was applied to the students before the lesson and after the lesson unit had been introduced and it was evaluated with the SPPS 16.0 programme In the previous studies on this topic, it has been stated that the use of computerassisted teaching methods and traditional (classical) teaching methods have different effects in increasing the students' academic achievement. In this study, it was found that between the experiment and control groups using two different teaching techniques, the achievement test scores related to the Resources of Our Country unit differed significantly in the pre-test and post-test. That is, the common effects of repetitive measurement factors on achievement test implementation levels between the groups using different instructional techniques (experiment group and control group) were found to be significant. According to these results, in terms of increasing students' academic achievement in and the permanence of learning of the related unit and subjects, it was found that the computer-assisted teaching method was a more effective method that the traditional teaching methods in the teaching of the Resources of Our Country unit.