Otobüs tamir bakım atölyesi için enerji verimliliği çalışması
Study of energy efficiency for bus repair and maintenance
- Tez No: 540159
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAHADIR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkiye'nin enerji tüketimi açısından günümüzdeki durumu dünya ortalamasının üzerindedir. Türkiye'de enerji girdi maliyetlerinin yüksek oluşu, var olan enerjinin daha tasarruflu kullanılmasını ve yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Enerjinin %35'lik bir kısmının tüketildiği sanayi ve/veya endüstriyel kuruluşlarda gerçekleştirilecek bir enerji verimliliği çalışmasının, kamuya bağlı kuruluşlarda da tasarruf sağlayacağı aşikârdır. Kamuya bağlı kurum olarak çalışan otobüs tamir bakım atölyesi için enerji verimliliği çalışmalarında esas alınan nokta, atölyenin hâlihazırda mevcut durumunda gerçekleştirdiği işi daha az enerji tüketerek gerçekleştirilmesi ve yenilenebilir enerji potansiyeline sahip yerlerin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Atölye binaları çatılarının fotovoltaik enerji potansiyeli hesaplanarak kuruma yapacağı katkıların değerlendirilmesi; hava kompresöründe ortaya çıkan atık ısıdan faydalanılması aynı zamanda hava tesisatında meydana gelen kaçakların giderilmesi ile sağlanan enerji tasarrufu ve kaçak oluşması durumuna karşın kullanıcıların farkındalığının artırılması; aydınlatmada doğal ışıktan faydalanılması ve hâlihazırda kullanılmakta olan florasan ampüllerin şerit led ampüllerle değiştirilerek enerji tüketiminde tasarruf sağlanması; sıcak su ihtiyacının karşılanmasında Nisan-Ekim aylarında kullanılmak üzere güneş enerjili su ısıtıcı sistemi kurularak doğalgaz tüketiminde tasarruf sağlanması tüm bu durumlar ele alınmış olup enerji verimliliği uygulamaları yapılmadan önce ve yapıldıktan sonra ortaya çıkan sonuçların karşılaştırılarak sağlayacağı kazançlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's current situation in terms of energy consumption is above the world average. More efficient use of existing energy and consideration of renewable energy sources are required due to high energy input costs in Turkey. It is obvious that an energy efficiency study to be carried in industrial and / or industrial establishments where 35% of the energy is consumed Bill also save on the public sector affiliates. Point that is based on energy efficiency studies for Bus Repair Maintenance Workshop which is operated as a Public Affiliated Institution, it is aimed to perform work that the workshop has already done in the present situation by consuming less energy and use the places with potential Renewable Energy. Assessing the contribution of the roofs of the workshop building to photovoltaic energy potential, utilizing waste heat from the air compressor, at the same time, the energy savings provided by the elimination of leaks in air installations and raising the awareness of users against the occurrence of leak; taking advantage of daylight and saving energy consumption by replacing fluorescent bulbs that are already used in lighting with ribbon led bulbs; saving of natural gas consumption by installing a solar water heater system to be used in April-October to meet the hot water need were considered. In the present study, all these situations have been addressed and benefits were evaluated by comparing the results obtained before and after the application.