Koroner arter hastalarında matriks metaloproteinaz-2 ve anjiotensin dönüştürücü enzim gen polimorfizminin araştırılması
Research of matrix metalloproteinase-2 and angiotensin converting enzyme gene polymorphism in coronary artery disease.
- Tez No: 540168
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜRKÇÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Matriks metaloproteinazlar (MMP'ler), normal biyolojik işlemler sırasında bağ dokusu rejenerasyonuna yol açan ekstraselüler matriksi parçalayan proteolitik enzimlerdir. ACE (Anjiotensin dönüştürücü enzim)'nin çeşitli biyolojik eylemleri iskemik kalp hastalığının patogenezinde yer alır. Çalışmadaki amacımız; MMP 2 ve ACE gen polimorfizmi ile ilişkili KAH riski arasındaki olası ilişkiyi klinik açıdan değerlendirmektir. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Anabilimdalı'na başvuran 19 ile 91 yaş aralığında 100 kontrol ve 200 hasta olmak üzere toplam 300 kişiden toplanan periferik kan örnekleri steril, ortalama 2 ml antikogülanlı (K3EDTA) vakumlu tüpler içerisine alındı. Elde edilen genomik DNA'larda; PCR (Polymerase Chain Reaction) yöntemi ile MMP-2 ve ACE genine özgü bölge çoğaltılarak ve bu bölgelerde yer alan polimorfik odaklar restriksiyon enzimi ile kesilerek, yüksek çözünürlükteki agaroz jelde gözlenecek ve PCR/RFLP tabanına dayalı genotipleme yapıldı. Ayrıca hastaların hemogram ve biyokimyasal parametreleri ve komorbiditeleri de bilgisayar ortamına aktarılarak istatistiksel analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Matrix metalloproteinases (MMPs) are proteolytic enzymes that break down the extracellular matrix, which leads to connective tissue regeneration during normal biological processes. Various biological actions of ACE (Angiotensin converting enzyme) are involved in the pathogenesis of ischemic heart disease. The aim of this study was to evaluate the possible association between the risk of CAD associated with MMP 2 and ACE gene polymorphism. Peripheral blood samples collected from a total of 300 people, including 100 controls and 200 patients aged 19 to 91 years, admitted to Pamukkale University Faculty of Medicine Emergency Department were taken into sterile, mean 2 ml anticoagulated (K3EDTA) vacuum tubes. In genomic DNA obtained; PCR (Polymerase Chain Reaction) method by multiplying the region specific to MMP-2 and ACE gene and the polymorphic foci in these regions by restriction enzyme cut, high-resolution agarose gel will be observed on the basis of PCR / RFLP based genotyping has been done. In addition, hemogram and biochemical parameters and comorbidities of the patients were transferred to computer and statistical analyzes were done.