Bazı hıyar genotiplemelerinin küllemeye (Podosphaed xantii Pınarcık isolatı) karşı morfolojik reaksiyonlarının belirlenmesi
Determination of morphological reactions against some cucumber genotyping (Podosphaed xantii Pinarcik isolata)
  1. Tez No: 540205
  2. Yazar: SEVGİ TAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hıyarda külleme hastalıklarının mücadelesinde kültürel ve kimyasal yöntemler kullanılmaktadır. Kültürel mücadelede çok fazla maliyet gerektirmesi, kimyasal mücadelede ise kimyasalların meyvede kalıntı bırakması tüketicileri sağlıklı ürünlere yöneltmektedir. Bu nedenle Ar-Ge'si olan bir çok firma dayanıklı çeşitler geliştirmeye çalışarak bu problemlerin önüne geçmeye çalışmaktadır. Araştırmanın amacında küllemeye dayanıklı çeşitler belirlenmeye çalışılmıştır. Dayanıklı olarak tespit edilen hatlar gelecekte genetik olarak yapılacak olan çalışmalara ışık tutması hedeflenmiştir. Dayanıklı gelen hatların ilerlemesi yapılarak F1 çeşit adaylarının elde edilmesiyle genetik kaynak oluşturması amaçlanmıştır. Hassas gelen çeşit adaylarında ise ıslah çalışmalarının devamlılığı hedeflenmiş geriye melezleme ile dayanım aktarmaya çalışılmıştır. Hasel Tarımın fideliğinde gerçekleşen bu çalışmada F8 seviyesinde genetik olarak durulmuş 11 adet rekombinant kendilenmiş hatlar ve 1 adet Nunhems 'e ait Baccara çeşiti kullanılmıştır. Sonuç olarak Hasel tarıma ait ST-10 ve HC dayanıklı gelirken HA, HB, HD, HE, HF ,HG, HH, HK, HL hassas , Baccara F1 çok hassas olarak belirlenmiştir. Dayanıklı gelen ST-10 bitkisi ilerlemesi yapılarak 2017 ekim ayı içerisinde ESTER F1 olarak tescili alınmıştır. Genetik olarak dayanıklı bulunmayan hatlar ise getiye melezle yöntemi ile hastalık dayanımı aktarma işlemi devam etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Külleme, Dayanıklılık, Hıyar, Hassas, Dayanıklı
Özet (Çeviri)
Cucumber plant has an important place in the World and Turkey which is used as fresh and pickled. Antalya supplies half of the winter production in cucumber production in Turkey. There are important fungal diseases that threaten cucumber production and powdery mildew is the most important of fungel diseases. Cultural and chemical methods are used fight against of powdery mildew diseases on cucumber. In the cultural control , it is necessary to require a lot of cost and in the chemical control which leaves their residue on the fruit due to these reasons consumers prefer healty products. There fore many companies which has R&D department , are trying to prevent these problems through trying to develop resistant varieties. The aim of the research is diagnosing resistant lines. Lines that were detected as a resistant will shed light on genetic studies in the future. By advancing these resistant lines company will have new F1 varieties and genetic sources. Some of the new F1 varieties are sensitive, on these varieties to make resistant will be used BC(Backcross method). In this study , candidates of variety known as recombinant inbred lines (RIL) ,which were genetically settled at the level of F8 produced by Hasel , were used. Genetic sensitive and resistance of the lines having predominant characteristics against the powdery mildew diseases in this study , were investingated. ST-10 and HC varietes are resistant which belong to Hasel Company White HA ,HB,HC,HD,HE,HF,HG,HH,HK,HL ,BACCARA varieties were determined as sensitive. ST-10 which is a durable plant was registered as ESTER F1 in octaber 2017. The lines which are determinaed as sensitive will be tried to be transfered from the resitant lines by the back cros method. KEY WORDS: powdery mildew , Resistant ,Sensitive , Cucumber, Control.