Badem yetiştiriciliğinde organik ve inorganik gübrelemenin verimüzerine etkisi
Effects of organic and inorganic fertilizier on yield in almondcultivation
  1. Tez No: 540267
  2. Yazar: RABİA SUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Adıyaman ili ekolojik koşullarında badem yetiştiriciliğinde farklı organik ve inorganik gübre uygulamalarının verime etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2016 yılında Adıyaman ili Besni ilçesi Konuklu Köyü'nde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Bitki materyali olarak badem çeşitlerinden Ferragnes ve Ferraduel kullanılmıştır. Uygulamada organik madde olarak çiftlik gübresi (2.5 ton/da-1), Bactoguard isimli ticari organik gübre (2 L/da-1), yeşil gübre olarak badem kabuğu ( 500 kg/da-1) ve mineral gübre olarak yeşil altın (15.25.10+10(SO3)+Fe+Zn) ( 100kg/da-1) isimli ticari gübre uygulanmıştır. Kontrol parsellerine gübre uygulaması yapılmamıştır. Çalışmada; badem verimi, yaprak SPAD miktarı, toprak pH içeriği, yaprak ve meyvede besin maddesi içerikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the effects of different organic and inorganic fertilizer applications on almond cultivation in the ecological conditions of Adıyaman province . The research was carried out in 2016 in 3 repetition according to the design of random blocks in the Besni districtof Adiyaman province in the village of Konuklu . Two types of almond : Ferragnes and Ferraduel were used as plant material . Farm fertilizier as organic matter in practice (2.5 ton/da-1) , Commercial organic fertilizer named Bactoguard (2 L/da-1), almond bark as green manure (500kg/da-1) and the commercial fertilizer called green gold (15.25.10+10(SO3)+Fe+Zn) as mineral fertilizer (100 kg/da-1) were applied. There is no fertilizer application to control plots . In the study ; almond yield, leaf SPAD content, soil pH content, leaf and fruit nutrient contents were determined .