Investigating conformance of e-government web sites in libya to W3C accessibility standards
Lıbya e-devlet web sitelerinin W3C erişilebilirlik standartlarına uygunluğunun incelenmesi
- Tez No: 540273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüz insanları internetsiz hayat sürdüremeyecek bir noktaya gelmiştir. İnternet, haber, e-posta, alışveriş ve eğlence gibi birçok şeye her an ve her yerde erişmemizi sağlamaktadır. Dünyadaki hükümetler, bilgi ve hizmetleri vatandaşlara, işyerlerine ve diğer devlet sektörlerine ulaştırmak için İnternet'i bir kanal olarak kabul etmişlerdir. Hükümet web siteleri, hükümet ile vatandaşlar arasında bir arayüz olarak çalışır. E-devlet uygulamaları, devletin sağladığı bilgi ve hizmetlere özürlerinden bağımsız olarak mümkün olduğunca çok sayıda vatandaşın çevrimiçi erişebilir hale gelmesi için Web teknolojisini kullanmaktadır. Erişilebilirlik, yüksek kalitede Web siteleri ve Web araçları oluşturmak isteyen ve tüm vatandaşlarına bu hizmeti sunmak isteyen hükümetler için vazgeçilmezdir. Bu tez, yüksek kaliteli Web siteleri geliştirmek için World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) kriterlerinden biri olan erişilebilirlik açısından Libya'daki mevcut hükümet Web sitelerinin durumunu araştırmaktadır. E-Devlet Web sitelerinin W3C tarafından geliştirilen tavsiyelere uygun olup olmadığını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada, araştırma için birkaç çevrimiçi Web tanı aracı kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına dayanarak çeşitli öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's people cannot bear a life without the Internet. It provides access to many things like news, email, shopping, and entertainment, at anytime and anywhere. Governments around the world have adopted the Internet as a channel to introduce their information and services to citizens, businesses and other government sectors. The government websites work as an interface between the government and the citizens. E-government applications utilizes web technology for making information accessible online to as many people as possible regardless of their disabilities. Accessibility is essential for governments that want to create high quality websites and web tools, and not exclude citizens from using their services. This thesis investigates the status of current government websites in Libya in terms of accessibility, which is one of the World Wide Web Consortium (W3C) criteria to develop high quality web sites. It tries to find out whether e-government websites comply with the guidelines developed by W3C. In this study, several web diagnostic tools are used for investigation. Several suggestions are offered based on the results of the research.