Modeling production of acetic acid by oxidation of ethylene with aspen plus
Etilen oksidasyonuyla asetik asit üretiminin aspen plus kullanılarak modellenmesi
  1. Tez No: 540293
  2. Yazar: ABIR ABDELFTAH ALI MAIUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada etilenin oksidasyonu ile asetik asit üretiminin tasarım ve optimizasyon modeli Aspen Plus yazılımı kullanılarak incelenmiştir. Simülasyon işleminde girdi alt akış olarak CO2, N2 ile gaz fazı besleme akışı, üst girdi akışı olarak ise H2O'dur. Araştırma, asetik asit üretim sürecini anlamayı ve incelemeyi ve buna ek olarak operasyonel değişkenleri ve bunların üretim üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Simülasyon modeline göre, asetik asit absorber içinde altı aşamadan sonra alt akışta sıvı olarak üretilmiştir. Ayrıca akış hızı, sıcaklık ve basınç kontrol edilmiş ve hassasiyet parametreleri olarak analiz edilmiştir. Elde edilen temel ürün, 30.3 °C sıcaklıkta ve 10 bar basınçta mol akışı yaklaşık 0.6 kmol/saat ve mol oranı yaklaşık 0.004 olan asetik asittir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the design and optimization model of acetic acid production by oxidation of ethylene using Aspen Plus software. The input to simulation process is the vapor feed stream with CO2, N2 as bottom stream and H2O as top input stream. The research aims to understand and study the production process of acetic acid and study the operational variables and their effects on the production. According to simulation model, the acetic acid has been produced as liquid in bottom stream after six stages inside absorber. Moreover, the flow rate, temperature and pressure have been controlled and analyzed as sensitivity parameters. The basic product is acetic acid produced with mole flow about 0.6 kmol/hr and the mole fraction about 0.004 at 30.3 °C temperature and 10 bar pressure.