HZ. Peygamber'in serriyeleri
- Tez No: 54033
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA KAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Hz. Peygamberin Seriyyeleri adlı yüksek lisans tezinde, Rasulullah'ın Medine'ye hicretiyle başlayan, on yıllık Medine Dönemi'nde gerçekleşen Askeri Operasyonların bir bölümü ele alınmıştır. Rasulullah'ın askeri mücadelesi ana hatlarıyla iki bölümde incelenmektedir. Birincisi, Gazve denilen, bizzat Rasulullah'ın kendi komutasında sevk ve idare ettiği askeri seferleri; ikincisi ise, arkadaşlarından birinin komutasanda sevkettiği askeri faaliyetlerdir. Bu tez çalışmasında, ikinci bölüme dahil olan askeri faaliyetler incelenmiştir. Bu faaliyetler de, harp sanatı yönünden ziyade, siyasi ve idari yönü itibariyle ele alınmıştır. Fonksiyonlarına göre, aynı hedefi gerçekleştirmek üzere tertip edilmiş olan askeri faaliyetler bir grupda incelenmek suretiyle, hangi sahada daha fazla mücadele edildiği, kimlerle ve ne için savaşıldığı ayrıca, bu fonksiyonel seferlerin sonuçlarının ortak noktalan tesbit edilmeye çalışılmıştır. Seriyyeler, iktisadi ve siyasi taciz seriyyeleri, güvenlik seriyyeleri, istihbarat seriyyeleri olmak üzere üç ana bölümde incelenmiştir. Bunlardan birinci bölümü teşkil eden seriyyeler, özellikle hicretin ilk yıllarında tertip edilen askeri faaliyetlerdir. Bu operasyonların temel gayesi, Kureyş'in Şam ticaretine engel olmak suretiyle, iktisadi gücünü zayıflatmak, aynı zamanda Medine İslam Devleti'nin siyasi nüfuzunu kabul etmek zorunda bırakmaktır. Şüphesiz ilk seriyyelerin en önemli fonkiyonlarından biri de henüz düzenli bir ordu teşkil etmemiş olan Müslümanların askeri eğitimleri için bir fırsat olmalarıdır. İkinci bölümde ele alınan güvenlik seriyyeleri ise, iki ayrı başlık altında incelenmiştir. Bunlardan biri, dış güvenlik seriyyeleri olup, Medine'ye dışardan yapılan saldırı hazırlıklarına karşı tertip edilmişlerdir. İç güvenlik seriyyeleri ise, daha çok Medine içinde vuku bulan olaylara müdahele etmede görevlendirilmişlerdir. İstihbarat seriyyeleri bölümünde ise, daha çok dış güvenlik seriyyelerinin veya aynı maksatlı gazvelerin hazırlık aşamasında bilgi toplama ve keşif amacıyla tertip edilen askeri faaliyetler ele alınmıştır. Sonuç olarak, Hz. Peygamber'in on yıllık zaman zarfında tertip etmiş olduğu, elliye yakın askeri harekat ele alınmış ve bunların değerlendirilmesi yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, some of the military operations by The Prophet Muhammad are investigated, begining with the Hijrah and covering a decade in Madinah. This are treated in two groups: The Gazvas and Saraya, the first being expeditions headed by himself and the second headed by one of his friends. The saraya are examined in three main parts as political and econimical threatening saraya, security saraya and intelligence saraya.