Belediyelerin finansal sorunları ve çözüm yolları (Kullar Belediyesi örneği)
- Tez No: 54034
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye'de yerel yönetimlerin en büyük problemini finansal kaynak sıkıntısı oluşturmaktadır. T.C.anayasasının yerel yönetimleri ilgilendiren 127. maddesinde“Yerel yönetimlere görevleri ile orantılı gelir kaynaklan sağlanır”denmektedir.Bu nedenle; belediyeler,hizmet ve görev alanına giren konularda doğrudan bir sorumluluk almalıdır ve bu görevlerini yerine getirirken de bu sorumluluğa uygun olacak şekilde kendilerine yeterli ve düzenli finansal kaynaklar sağlanmalıdır.Bu alanda ayrılan finansal kaynaklar yeterli olmadığı için ve yeteri kadar mevcut kaynak bulunsa bile bunların verimli kullanılamaması dolaysıyla bu idareler görevlerini tam olarak yerine getiremez duruma gelmişlerdir. Biz bu çalışmamızda özellikle belediyeleri en çok ilgilendiren konu olan finansal sorunlar, nedenleri ve çözüm önerileri üzerinde durmaya çalıştık. Öncelikle belediyelerimizin bir tanımlanmasını yaptik Belediyelerin organ,görevleri, mali yönetimi, bütçesi gelirleri giderleri hakkında kısa ve öz olarak bilgiler vermeye çalıştık.Ülkemizdeki belediyelerin önemli kısmım belde belediyeleri oluşturduğundan ve büyükşehir belediyeleri de önemli oranda 1580 sayılı kanuna tabi olduğundan çalışmalarımızı bu birimler üzerinde daha fazla yoğunlaştırmaya çalıştık. Mevcut uygulamalar,yasalar ve mevzuatlar belediyelerimizi hangi finansal sıkındı ve çıkmazlara sokmuştur. Bu finansal sorunlar nelerdir? Nasıl çözüme kavuşturulur? Hangi düzenlemelere ihtiyaç vardı? Bu ve bunun gibi bir takım sorulara da cevap aramaya çalıştık. Bu çalışmamızda belediyelerin finansal kaynak sorunlarına örnek teşkil etmesi için kocaeli iü,Merkez ilçeye bağlı Kullar Belediyesi üzerinde uygulama yaptık.Kullar Belediyesini seçmemizdeki temel amaç hem 1580 sayılı yasaya tabi olması ve hemde 3030 sayılı yasaya tabi olması nedeni ile geniş bir uygulama imkanı sağlaması olmuştur.
Özet (Çeviri)
Municipalities' major problem in Turkey is the lack of finanacial resources. Constitution of Turkish Republic in clause 127 indicates that“Municipalities will financially be supported in relation to their duties”. Therefore; municipalities have to take direct responsibilities in line with their services and duties. Within the execution of their duties. Municipalities have to be financially supported thru adequate ard reasonable financial sources for their affairs. Municipalities are somehow unable to perform their duties due to the lack of resources. Even the financial source has been greated the and result usually the same due to the poor utilization. In this text,have concentrated on specifically Municipalities' financial problems,reasons and suggested solutions.Priority was given to“the definition of our municipalities”and Tried to give information on: oganization;duties, financial management, budgeting and brief explanation of income and expenses. Our studies were mainly directed on rather small municipalities which were the majority of total. One other reason for it was that Metropolitant Municipalities where performing Under the law of no 1580 that directed us to the point of small municipalities. We tried to find answers to such guestions that which; existing applications, law and decruus have put Municipalities en to financial difficulties and what those financial problems are? How to be solved? What type of adjustments should be made?... etc. Having said that in our book, we took Kullar Municipality as a reference and we put our application efforts onThe reason selecting KullarMunicipality was that it was subject to the law #1580 and also to 3030 which was enabling us to obtain wide range application practices