Türkiye'de kaymakamların zaman yönetimi
  1. Tez No: 54032
  2. Yazar: MUSTAFA ARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
TÜRKÇE ÖZET Zaman çok değerli bir kaynak. Eşsiz ve bulunmaz, kullanıldığında tekrar geri getirilemez. Onun yerine başka bir alternatif düşünülemez, kıt bir kaynak. Hepimizin demokratik olarak sahip olduğu tek şey. Bütün boyutları kapsayan ancak onlarla içi içe fiziki anlamda Zaman Hç durmayan ileri doğru akıp giden bir nehirdir. Vali ve kaymakamlarımızın kamu yöneticisi olarak konumlan diğer kamu yöneticilerinden farklıdır. Mülki amirlere gerek kanunlar gerekse gelenekler oldukça ağır sorumluluklar vermiştir. Zaman tanzimi veya zaman yönetimi diğer yöneticilere kıyasla bir vali ve kaymakam için daha Önemlidir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde vali ve kaymakamlarımızın görev ve soruroluluklanna deyirrilmiştir. İkinci bölümde ise kaymakamlarımız tarafindan basit bir şekilde uygulanabilecek zaman yönetimi teknikleri ve zaman yönetimi ile ilgili kavramlardan bahsedilmektedir. Üçüncü bölüm ise kaymakamlanrmza yönelik bir anket çalışması yapılmış ve bu anket ile elde edilen bulgular değerîmdirilrmstir. Kaymakamlarımızın zaman tuzaklarına ne derece yakalandıkları ve zaman yönetimi teknMerini ne kadar uyguladıklan yine bu bölümde izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY lîme is a valuable, unique resource. After it has been used, it can not be recycled. Man can not think an another alternative resource. We have all democratically this. Time covers all dimensions and is all things. The other characteristic of time is continuous flow, it never stops. The positions of province governor and district governor are different from other administrative managers. Their duties and responsibilities are very heavy in terms of the low and traditions. Therefore, time management is more important than other public managers to district and province governor. In this research, there are tree sections. The first section is about duties of district and province governors. The second is about time management they can use simply. The thirty is a research on time management of district governors of the Turkey XI