Güç sistemlerinde sistem çökmesi ve yeniden toparlanma
Blackout and blackstart on power systems
- Tez No: 540369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRİ KEKEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Güç sistemleri enerji üretim, iletim ve tüketim birimlerini üzerinde barındıran kompleks yapılardır. Bu yapılar üzerinde çeşitli nedenlerle enerji kesintileri meydana gelebilmektedir. Güç sistemi üzerinde meydana gelen kesintiler şebekenin kısmen ya da tamamen kaybına yol açabilmektedir. Büyük bölgelerde meydana gelen enerji kesintileri önemli ekonomik kayıplara neden olmakta ve bu konuda önlem alınmasını zorunlu kılmaktadır. Gerçekleştirilen bu çalışmada, güç sistemlerinde meydana gelen blackout (sistem çökmesi) durumları analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında Türkiye ve Dünya üzerinde karşılaşılmış olan önemli blackout (sistem çökmesi) durumları incelenmiştir. Yaşanmış olaylar ışığında güç sistemlerinde blackout (sistem çökmesi) nedenleri sıralanmış ve yorumlanmıştır. Blackout (sistem çökmesi) durumları ile karşılaşılmaması için alınabilecek önlemler ortaya konulmuştur. Ayrıca sistem üzerinde bulunan blackstart (yeniden toparlanma) özellikli santrallerin şebekenin yeniden toparlanması üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Power systems are complex structures that energy production, transmission and consumption units. There are various reasons for energy interruptions on these systems. Power outage on the power system can lead to partial or complete loss of the network. Energy interruptions in large regions cause significant economic losses and precautions must be taken in this regard. In this study, Blackout situations in power systems were analyzed. Within the scope of the study, important Blackout situations encountered around the world have been examined. Blackout causes are listed and interpreted in power systems in the light of experienced events. Precautions have been put forward in order to avoid blackout situations. In addition, the effects of Blackstart-equipped power plants on the recovery of the network have been examined.