Mirjaqıp Duwlatulı'nın 'Baqıtsız Jamal' romanının kelime hazinesi bakımından incelenmesi
An analysis on the novel baqitsiz jamal by Mirjaqip Duwlatuli from aspect of vocabulary
- Tez No: 540397
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışmada, Mirjaqıp Duwlatulı'nın 1910 yılında yazdığı ve Kazak edebiyatının ilk romanı kabul edilen“Baqtısız Jamal”adlı eserinin kelime hazinesini Şemseddin Sami'nin“Kamus-ı Türkî”adlı eserini esas alarak Osmanlı Türkçesi ile karşılaştırdık. Baqıtsız Jamal'ın Arap harfli Kazak Türkçesi ile yazılmış metnini Latin harflerine transkribe ettik ve Türkiye Türkçesine aktardık. Romanın kelime hazinesini oluşturan 1789 farklı kelimeyi ses ve anlam özellikleri yönünden Kamus-ı Türkî ile ortak olup olmamasına göre dört grupta inceledik. Bu kelimeleri ayrıca kökenlerine göre ayırdık ve bazı verilere ulaştık. Ulaştığımız bu verileri sonuç bölümünde paylaştık. Baqıtsız Jamal'daki kelimelerin anlamlarıyla birlikte bir dizinini hazırladık ve metnin üzerinde çalıştığımız 1914 tarihli ikinci baskısının bir kopyasını çalışmanın sonuna ekledik.
Özet (Çeviri)
Baqitsiz Jamal was written with Arabic alphabet in 1910 by Mirjaqip Duwlatuli and it is considered the first novel of Kazakh literature. In this study, we have examined and compared its vocabulary with Ottoman Turkish based on Kamus-i Turki written by Semseddin Sami in 1901. We have transcribed Baqitsiz Jamal's text into Latin alphabet and have translated it into Turkish. We have studied 1789 different words that make up the vocabulary of the novel in four groups according to whether they are common with Kamus-i Turki in terms of their phonetic and semantic features. We have also separated these words according to their origins and we have reached some data and shared them in the results section. We have prepared an index of the words in BJ with their meanings and and have added a copy of the second edition text we have worked on which is from 1914.