Bazı sebze ve meyvelerin mikrodalga kurutma davranışının deneysel araştırılması ve matematiksel modellenmesi
Experimental investigation and mathematical modeling of microwave drying behavior of some vegetables and fruits
- Tez No: 540420
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, kayısı, kivi ve nanenin mikrodalga kurutma davranışları deneysel olarak incelendi. Farklı mikrodalga güçleri için (100W, 300W, 450W, 600W, 700W ve 800W) kütle kayıpları ve kuruma süreleri ölçüldü ve bu değerlerden yararlanılarak nem oranı, boyutsuz kütle oranı, kurutma hızı, kütlesel büzülme oranı hesaplandı ve renk değişimleri gözlendi. Sebze ve meyvelerin ince veya tek tabaka mikrodalga kurutma davranışını belirlemek için 23 adet model denklem kullanılarak matematiksel modelleme yapıldı. Modelleme sonucu elde edilen denklemlerin karşılaştırılması için 14 farklı değerlendirme kriteri kullanıldı ve her bir ürün için en iyi beş kurutma modeli belirlendi. Sonuç olarak, kayısı, kivi ve nane için en uygun mikrodalga kurutma gücünün sırasıyla 100W, 700W, 700 W ve en iyi kurutma modelinin Weibull, Modifiye Midilli-Kucuk (Alibas) ve Midilli-Kucuk olduğu belirlendi. Bununla birlikte, mikrodalga kurutma yönteminin kurutma süresini önemli ölçüde düşürdüğü görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, microwave drying behaviors of apricot, kiwi and mint leaves were experimentally investigated. Different microwave powers (100W, 300W, 450W, 600W, 700W and 800W), mass loss and drying time were measured and by using these values mass ratio, dimensionless mass ratio, drying rate and mass shrinkage ratio were estimated and variation of colors were observed. Mathematical modeling was performed by using 23 different model equations to determine thin layer or single layer drying behavior of vegetables and fruits. For comparison of equations obtained from modeling, 14 different evaluation criteria were used and the best five drying model ere determined. As a result, it was determined that the most suitable microwave powers were 100W, 700W, 700 W and the best drying models were Weibull, Modifiye Midilli-Kucuk (Alibas) and Midilli-Kucuk for apricot, kiwi and mint leaves, respectively. However, it was observed that the microwave drying method significantly reduced the drying time.