Development of opc-ua based user interface for a drilling rig automation system
Sondaj kulesi otomasyon sistemi için opc-ua bazlı kullanıcı arayüzü geliştirimi
- Tez No: 540437
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EFE ÖZBEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN GÖKÇAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Atılım Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
OPC-UA , tüm verileri tümleşik adres uzayında toplayan, verinin istemciler ve sunucular arasında paylaşımını sağlarken nesneleri bağlantılayan, endüstriyel otomasyon sistemleri için sofistike bir servis odaklı mimari ve iletişim teknolojisidir. OPC-UA teknolojisi, sunucu-istemci bağlamında, istemciye erişilebilir nesneleri ve nesnelerin diğer nesneler ile olan bağlantısını sağlamakta , sunucu tarafından transfer edilen veriyi oluşturma, silme, değiştirme ve metod çağırma gibi müdahalelere olanak vermektedir. Bu tez, gerçek zamanlı TwinCAT3 bütünleşik geliştirme ortamında,“Structured Text”dili kullanılarak OPC-UA sunucu yazılım katmanı oluşturmayı , Java istemciye entegre grafik kullanıcı arayüzü ve konsol aracılığı ile nesnenin ve sunucu yazılım katmanının kullanıcının ulaşmasına izin verdiği verilerinin gerçek zamanlı olarak yayınlanmasını içerir. Nesneyi oluşturmak için TwinCAT3 bütünleşik geliştirme ortamı kullanılmıştır. Structured Text kodu ile geliştirilen nesne OPC-UA sunucu / JAVA istemci iletişimi ile arayüz uygulanarak yayınlanmıştır. Bu çalışma, endüstriyel otomasyon sistemlerinde OPC-UA teknolojisinin petrol kulesi otomasyon sistemindeki fonksiyonelliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
OPC-UA (Object Linking and Embedding for Process Control Unified Architecture) is a sophisticated service-oriented architecture and communication technology for industrial automation systems that collects all data in an integrated address space and provides to share objects among clients and servers. In the server-client context, OPC-UA technology enables the client to access objects and objects with connections to other objects, to allow interventions such as creating, deleting, modifying, and invoking methods transferred by the server. This thesis is based on the realization of publishing the designed object between OPC-UA server software layer and Java client with using the language“Structured Text”in a real-time TwinCAT3 integrated development environment. TwinCAT3 OPC UA Server has been used to programming the object with the proper Structured Text code, the object is adapted to the TwinCAT3 OPC UA environment and then published via OPC-UA server / JAVA client communication with a convenient graphical user interface. This study demonstrates the functionality of OPC-UA technology in the process control software for drilling rig automation systems.