Yapı bilgi sistemlerinin mevcut binalarda enerji analizinin incelenmesi
Investigation of energy analysis of building information systems in existing buildings
- Tez No: 540441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL AYÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde azalan kaynaklar ve çevresel sorunlar enerji ihtiyacını giderek arttırmakta, bu bağlamda yapı tasarım, üretim ve kullanım sürecinde bilgisayar destekli yazılım araçları gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Yeni yapılacak yapıların yanı sıra yıllık toplam enerji tüketim miktarının büyük kısmını kullanan mevcut yapıların enerji etkin iyileştirilmesi üzerinde durulması gerekmektedir. Bu çalışma geleneksel bilgisayar destekli tasarım yöntemleri ile Yapı Bilgi Sistemlerini (BIM) karşılaştırılarak mevcut yapılarda bina yaşam döngüsüne katkılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tez kapsamında yapı bilgi sistemlerinin özellikleri işleyiş mantığı, faydaları, kullanım alanları, bugünü ve gelecekteki rolüne değinilerek dünya genelinde yaygın olarak kullanılan yapı bilgi sistemi yazılımları incelenmiş ve geleneksel CAD yazılımları ile karşılaştırılmıştır. Mevcut yapıların sürdürülebilir yapılara dönüşebilmeleri için Türkiye'de ve dünya genelinde geçerliliği olan standartlar çerçevesinde önemine değinilerek yapı bilgi sistemlerinin iyileştirme süreçlerinde bulunabileceği katkılar irdelenmiştir. Bu çalışma kapsamında Yapı Bilgi Sistemi yazılım araçlarının mevcut yapıların performansının arttırılması açısından sağladığı katkılar irdelenmektedir. Bu amaçla çalışmada mevcut bir ofis yapısının temel yazılım aracı olarak seçilen Autodesk Revit programında mevcut sanal modeli oluşturulmuş ve çevresel analizleri yapılarak BIM yazılımlarının mevcut yapılarda enerji performansı analizine yönelik potansiyeli sorgulanmıştır. Aynı yapı sürdürülebilir mevcut yapılarda sağlanması gereken kullanıcı konfor standartları kapsamında iyileştirilerek çevresel analizleri yapılmış ve mevcut durum ile yapılan iyileştirmelerin enerji performans karşılaştırması yapılmıştır. BIM yazılım araçları ile yapılan enerji analizlerinin mevcut yapılarında sağladığı faydalar tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, energy requirements are gradually increasing due to decreasing resources and environmental problems; in this regard, computer-aided software tools have become crucial in the process of structural design, production and usage. It is required to put emphasis on existing structures, which use a huge amount of the total annual energy consumption, as well as the new structures. In this study, it is aimed to determine the contribution of computer-aided design and Building Information System (BIM) in the building life cycle by comparing with each other. Within the scope of the thesis, the features, advantages and usage area of structure information systems and widely-used building information systems with their present and future roles are examined. Additionally, traditional CAD software programs are compared. The contribution of building information systems in the recovery phase of existing building turning into sustainable structure is discussed within the frame of standards that are valid in Turkey and around the world. This scope of work examines building information system software tools, in terms the contribution of improving the performance of existing structures. For this purpose, the existing virtual model was created in Autodesk Revit program which is selected as the basic software tool of an existing office structure and environmental analyzes were performed and the potential of BIM software for the analysis of energy performance in existing buildings was questioned. The same structure is rehabilitated and environemetally analyzed in the scope of user comfort standards that is required to be provided for sustainable existing buildings and the energy performance of current sitution and rehabilitation are compared. Besides, the benefits of energy analysis that is made by using BIM software tools are tried to identify.