Yozgat Boğazlıyan ilçesinin ve çevresinin liken ve likenikol mantar florası
- Tez No: 540442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KOCAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma ile Yozgat ili Boğazlıyan ilçesinin liken ve likenikol fungus çeşitliliği ortaya çıkartılmıştır. 11 ordo, 12 familya, 29 cinse ait toplam 54 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Çalışma alanından tespit edilen taksonlardan 29 tanesi Yozgat ili için ilk kez kaydedilmiştir. Ayrıca çalışma alanından toplanan 4 takson da Türkiye'den ikinci kez kaydedilmiştir. Bu taksonlar; Calogaya pusilla, Intralichen lichenicola, Phoma candelariellae taksonlarıdır
Özet (Çeviri)
This study has revealed the variety of lichen and lichenicol fungus in Yozgat il Boğazlıyan district. A total of 54 species and subspecies taxa belonging to 11 ordo, 12 families and 29genus were identified. Of the taxa determined from the study area, 29 were recorded for the first time in Yozgat province. Also collected from the study area for the second time in four taxa were recorded from Turkey. These taxa; Calogaya pusilla, Intralichen lichenicola, Phoma candelariellae.