Sermaye şirketlerinde kar dağıtımı ve T.D.M.S'ne uygun Türkiye uygulaması
- Tez No: 54047
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHARREM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Hazırlanmış olan bu tezde sermaye şirketlerinde kâr dağıtımı ve tek düzen muhasebe sistemine uygun Türkiye uygulaması incelenmiştir. Yapılan bu çalışmayı genel olarak ikiye ayırabiliriz. İlk kısım, konu hakkındaki genel bilgilerden oluşmaktadır. Bu bilgiler ilk üç bölümü oluşturmaktadır. Bu bölümlerde kâr ve dağıtımı ile ilgili temel kavramlar, izlenen politikalar ve bu politikaların tespitinde etkili faktörler açıklanmıştır. Ayrıca kâr dağıtım şekilleri hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Tez'in izleyen bölümlerinde ise kâr dağıtımının Türkiye uygulaması üzerinde durulmuştur. Türkiye uygulaması açıklanırken 1. 1.1994 tarihinden itibaren uygulanması zorunlu T.D.M.S'de bulunan kâr dağıtım tablosu kriter kabul edilmiş ve tabloda ki unsurların incelenmesinde 4008 ve 4108 sayılı kanunların getirdiği yenilikler dikkate alınmıştır. Kâr dağıtımı incelenirken Anonim Şirketler, Limited Şirketler ve Hisseli Komandit Şirketler dikkate alınmıştır. Uygulanan genel hükümler açıklanmakla birlikte, kendi aralarındaki farklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca Halka Açık Anonim Şirketler üzerinde durulmuştur. Kâr dağıtımında,devletin, hissedarların ve işletme yönetimlerinin bakış açıları ve beklentileri belirlenmeye çalışılmıştır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, distrubition of profits of the capital corporation and the application of the one order accounting system suitabled Turkey has been investigated. This study have been divided two parts generally. In the First part of this study, general information has been given about the topic. These information are in the first three sections, In these chapters, profits and the distrubition of profits in basic concept, policy inquired and effective factors of the policy have been explained. At the same time the information about the distrubition methods of the same time of the profit have been given shortly. Following part of the study application of distrubition of the profit in Turkey has been stated on, while the application of profit have been in Turkey stating on, distrubition of the One Order Accounting System profit table which have been using since 1. 1.1994, has been accepted as a criterion and the scale factors that are researched 4008 and 4108 counted Laws which are carried out new things have been attentioned. Distrubition of the profit has been investigated for Corporation, Limited and Shared corporation. In this study, some general rules have been explained for incorporation, Limited and Shared corporation as the differences among themselves, have been carried out. In addition, on corps which are opened public have been investigated. In this study, in distrubition of the profit the state, shareholder and the perspectives of govern of management and wishes are stated to study. XIV