Türkiye'de holdinglerin ve bağlı şirketlerin muhasebe sistemi, uygulamaları ve vergileme sorunları
  1. Tez No: 41290
  2. Yazar: ALİ İHSAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NERGİS TEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
öz Günümüzde, dünya ekonomilerinde ortaya çıkan bütünleşme biçimindeki değişim ler işletmeleri yakından ilgilendirmektedir. Çünkü, dünya ekonomilerinde bütünleşme, aynı zamanda diğer işletmeler ile de rekabet edebilmeyi gerektirmektedir. 1980'li yıllardan itibaren uygulamaya koyulan ekonomik politikalar da ancak güçlü işletmelerin faaliyette bulunmalarına yönelik politikalardır. Büyüme, işletmelerin basanlarını kanıtlamada ve varlığını devam ettirmede başar mak zorunda oldukları, sürekli ekonomik bir işlevdir. Büyüme, içsel ve dışsal büyüme ol mak üzere iki yöntemle gerçekleşmektedir. Holdingleşme, şirketlerin dışsal büyümeleri ile ilgili ekonomik bir süreçtir. Holdingler, pay senetleri yoluyla başka şirketleri kontrol eden, onları fiilen etkileyen bir şirket türüdür. Büyüyen şirketlerin holdingleşmesi yeni yatırımla rın gerçekleşmesini sağlayacak ve ülke ekonomisi bundan yarar sağlayacaktır. Çünkü, holdingle»- ekonominin hiçi güçleridir. Türkiye'de ilk holdinglerin; yeterli sermaye birikimi sağlamış gerçek kişilerin kur dukları ve genellikle aile tipi anonim şirketlerin holdingleşmeleri şeklinde kuruldukları görülmektedir. 1980'li yıllardan itibaren çok hızlı bir şekilde gelişme gösteren holdinglerin bu denli hızlı gelişmelerinde; vergi mevzuatı açısından önemli avantajların getirilmiş olması ve uygulanan ekonomik politikalarla da sermayenin tabana yayılması amacının gerçekleştirilmeye çalışılmasıdır. Tekdüzen Muhasebe Sistemi Uygulamaları, holdinglerle bağlı şirketlerin muha sebe uygulamalarım sistemleştirmiş ve muhasebe uygulamalarında tek seslilik getirmiş bulunmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de Holdinglerin ve Bağlı Şirketlerin Muhasebe Sistemi, Uygulamaları ve Vergileme Sorunları incelenmiş ve belirlenen sorunlar ile çözüm önerileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada literatür taraması, yüzyüze görüşme ve ayrıca anket uygulaması çalışmaları yapılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, işletmelerde büyüme sonucu ortaya çıkan holdingler ve Türkiye'deki holdingleşme süreci üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; holdingler ve bağü şirketlerin muhasebe sistem ve uygulamaları hakkında bilgi verilmiş daha sonra muhasebe uygulamaları yapılmıştır. Üçüncü bölümde, holding şirketlerde kâr dağıtımı, vergileme ve vergileme sorun ları incelenmiş, vergileme ve kâr dağıtımı uygulamaları yapılmış, vergi kanunlarındaki değişikliklerin holdinglerin vergileme yönünden bir avantaj olduğu tesbit edilmiştir. Dördüncü bölümde ise, holdinglerin muhasebe sistemi, uygulamaları ve vergileme sorunları üzerine yapılan anket uygulamasının değerlendirilmesi yapılmıştır. Tekdüzen Muhasebe Sistemi Uygulamaları, holdinglerin muhasebe uygulamala rında kolaylıklar sağlamaktadır. Vergi Kanunlarındaki değişiklikle getirilen Gelir Vergisi. Stopaj uygulaması, holdinglerde çifte vergilendirme olarak kabul edilmektedir. Kendi kanunları bile olmayan holdinglerin ekonomik birer güç olarak ülke ekonomisinde önemli yerleri vardır. Gerekli düzenlemelerin yapılması durumunda, halka açılmada ve sermayenin tabana yayılmasında holdinglerin rolü büyük olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our times, the integral changes coming forth in the world economics have been excessively interested in the companies. Because the integrity in the world economy at the some time have made necessary to be able to complate with the other companies. The economic policies which have been applied from 1980 until now are also related to the activities of the powerful companies. The growth of the companies is a perpetual function which is necissary in the showing their successes and continuoning their lives. There are two types of growth as internal and external. Holding is a economic process being interested in the external growth of the companies. Holding is a kind of company controlling the other companies by bonds and affecting them directly. Being holding of growing companies will realize the new investments and the economy of the country will get advantage of this, because holdings are the encuaraging power of the economy. The first holdings in Turkey are the family joint-stock companies that the people who have enough capital have established. Since 1980, this kind of the extremely growth of the holdings that have been expanding very fast depends on the important advantages, in the taxing subject and the distribution of the capital to the public by applying the economic policy. The practices of the one-way accounting system had organized the accounting paractices of the branch companies and they had brought one-way system for all. In this study, the accounting systems of the holdings and their branch companies, their practices and the taxing problems are researched and endeavored (tried) to be brought enought soluble suggestions to the known problems. In addition to mis, researching the Icterature, coming face to face and practising the enquiry are carried out. This study consists of four sections. In the first section, it has been considered on the holdings formed by result of expending companies and the process of being holdings in Turkey. m the second section, it is given information about holdings an their branch companies and then the accounting practices are carried out. In the third section, it is controlled the distribution of the income in the holdings, tax and taxing problems. Taxing and the distribution of the tax are applied. It is shown that the changes in the tax law have been an advantage for the taxing system. In the forth section, the surveys (enguries) organized on the accounting system of the holdings, and the taxing problems are utilized in detail. The practices of the one-way-accounting system have provided some advantages to the accounting of the income tax provided by the changes in the taxing law have been accepted as the double taxing by the holdings. Even in the holdings don't have any lows (particular law), they have been considered as b^ power in the country economy. When the necessary improvements are done, the role of the holdings are very important in serving the public and distributing the capital to the bottom of the public.