Damascus çeliklerinin yorulma davranışının incelenmesi ve kırık yüzey analizi
Investigation of fatigue behavior of damascus steel and analysis of the fractured damascus surface
  1. Tez No: 540495
  2. Yazar: HAKAN KIRDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmamızda ithal takım çeliklerine alternatif DAMASCUS çeliğinin yorulma davranışı incelenerek kullanım ömrü araştırılmıştır. Yorulma testleri Düzlemsel Eğme Gerilmeli Test Cihazı kullanılarak numunenin Tekrarlı Eğme Gerilmelerine maruz bırakılmasıyla yapılmıştır.Herbir numune için farklı birim parametreleri altında çeliğin Yorulma Dayanım Sınırı % Deformasyon oranları Wöhler (S-N) eğrisi elde edilmiştir. Yorulma deneyi sonucu hasara uğrayan numunelerin kırık yüzey analizleri iki yöntem altında incelenmiştir. İlk olarak CANON EOS 77D/100mm makro lens kullanarak makro boyutta elde edilen görüntüler üzerinden yorulma hasarı sonrası hareli yapının durumu hakkında inceleme yapılmıştır. Yorulma izlerini ve yorulmanın bıraktığı etkiyi ayrıntılı olarak incelemek için Demir-Çelik Enstitüsü bünyesinde SEM-EDX analizleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life expectancy of DAMASCUS steel, which is an alternative to imported tool steels, was investigated. Fatigue tests were performed by subjecting the sample to the Repetitive Tension Stresses using the Planar Tensile Tensile Tester. Fatigue Strength Limit% Wave (S-N) curve of the steel was obtained under different unit parameters for each sample. The fracture surface analysis of the samples that were damaged due to fatigue tests were examined under two methods. Firstly, after the fatigue damage on the images obtained in macro size by using CANON EOS 77D / 100mm macro lens, the condition of moire structure was examined. In order to examine the fatigue traces and the effect of fatigue, SEM-EDX analyzes were performed within the Iron-Steel Institute.