Yüksek gerilim izolatörlerinde dış etken kaynaklı arızaların analizi ve azaltılması
Analysis and reduction of external effective welding failures in high voltage insulators
  1. Tez No: 540496
  2. Yazar: ONUR AKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Elektrik enerjisinin kullanımındaki artışa bağlı olarak iletim ve dağıtım şebekelerindeki gerilim seviyeleri de yükselmektedir. Dolayısıyla şebekelerde kullanılan teçhizatların ve akım taşıyan iletkenlerin birbirlerinden ve sistemin diğer bileşenlerinden yalıtılması için hem ekonomik hem de etkin çözümlerin uygulanması gerekmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi enerji ihtiyacı artan ülkemizde enerjinin üretimi, iletimi ve dağıtımı aşamalarında enerji kayıplarının en aza indirilmesi hayati önem taşımaktadır. Yüksek gerilim izolatörlerinin etkin, sürekli ve emniyetli bir yalıtım yapması beklenir. Fakat işletme şartları altında elektriksel, ısıl, mekanik ve çevresel birçok etkene maruz kalmaları nedeniyle yalıtım açısından bir takım problemler ortaya çıkar. Bu tez çalışmasında yüksek gerilim şalt teçhizatları ve izolatörlerinde görülen arızaların analiz edilmesi ve bu arızaların azaltılması üzerine araştırmalar yapılmıştır. Bu kapsamda elektriksel ve mekanik olarak farklı görevler üstlenen porselen dış yüzeye sahip şalt teçhizatları ve izolatörler incelenmiştir. Hem sistemin içyapısından hem de çevresel etkenlerden meydana gelen arızalar analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde şalt teçhizatları ve izolatörlerin porselen dış yüzeylerinde kirlenme ve meteorolojik etkilerle ortaya çıkan ve iletim sistemlerinde ciddi arızaların, hatta kesintilerin oluşmasına neden olan 'kirlenme atlaması' arıza tipinin önem arz ettiği tespit edilmiştir. Bu nedenle kirlenme atlaması arızasının oluşum aşamaları irdelenmiştir. Çalışma kapsamında analizi yapılan arızanın azaltılması için porselen izolatör yüzeylerin koruyucu materyal madde ile kaplanmasının en etkili çözüm olacağı tespit edilmiştir. Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak modellemesi yapılan porselen izolatör yüzeyine koruyucu materyal malzeme kaplanmamış ve kaplanmış hallerde kirlilik etkenleri eklenmiştir. Her iki durum için ortaya çıkan sonuçlar karşılaştırılmıştır. Materyal kaplama uygulaması için Türkiye Ulusal İletim şebekesinde bir indirici transformatör merkezi yüksek gerilim şalt sahasında bulunan porselen dış yüzeye sahip teçhizatların kaplanması ve aynı şalt sahasına bağlı enerji nakil hattında yapılan silikon izolatör çalışması incelenmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde iletim sisteminde yaşanan arıza sayısının kayda değer miktarda azaldığı tespit edilmiştir. Bu çalışma porselen dış yüzeye sahip yüksek gerilim teçhizatlarında dış etkenlerden kaynaklı arızaların, koruyucu materyal malzeme ile kaplama metoduyla azaltılabileceği ve bu vesileyle sistemlerde kararlılık sağlanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in the use of electrical energy, the voltage levels in the transmission and distribution networks also increase. Therefore, it is necessary to implement both economic and efficient solutions in order to isolate the equipment and current-carrying conductors used in the networks from each other and from other components of the system. In our country, which is in need of increasing energy needs as in all over the world, it is vital to minimize energy losses during the production, transmission and distribution stages of energy. High-voltage insulators are expected to make an effective, continuous and safe insulation. However, due to the fact that they are exposed to many electrical, thermal, mechanical and environmental factors under operating conditions, some problems arise in terms of insulation. In this thesis, researches have been carried out on analyzing the failures seen in high voltage switchgear equipments and insulators, also reducing these failures. In this context, the electrical and mechanical different parts of the porcelain outer surface, undertake the installation of electrical equipment and insulators. Failures have been analyzed that occurring to both the internal structure of the system and environmental factors. In the analyzes, it has been determined that the type of 'contamination failure' type which is caused by pollution and meteorological effects on the porcelain outer surfaces of the switchgear and insulators and which cause serious failures or even interruptions in the transmission systems are important. For this reason, the stages of formation of the pollution skipping failure has been scrutinized./ For this reason, the stages of formation of the pollution skipping failure are examined. Within the scope of the study, it was determined that the coating of porcelain insulator surfaces with protective material would be the most effective solution in order to reduce the malfunction. The surface of the porcelain insulator which is modeled by using finite element method, In cases where the protective material is uncoated and coated, pollution factors are added. The results for both cases were compared. In Turkey national transmission network for material coating application a down transformers for high voltage switchyard located coating of porcelain outer surface with equipment and at the same switchyard connected to the silicon insulators work in the energy VI transmission line was investigated. As a result of the investigations, it has been determined that the number of failures in the transmission system has decreased significantly. This study showed that in high voltage equipment with porcelain outer surfaces, malfunctions caused by external factors can be reduced by the method of coating with protective material and stability can be achieved in the systems.