İntraoperatif vücut ısısı yönetimininpostoperatif tepe ekspretuar akış hızına vekritik solunumsal olaylara etkisi
The effect of intraoperative body temperature managementto postoperative peak expiratory flow rate andcritical respiratory events
- Tez No: 540515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN TAŞPINAR, DR. İSMAİL AYTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Anestezinin genel olarak termoregülasyonu bozması, açık vücut kavitelerinden ısı kaybı olması, ameliyathanelerin soğuk ortamı ve hastalara intravenöz sıvı ve kan verilmesi nedenleriyle ameliyat olan hastaların çoğunda perioperatif hipotermi gelişir. Hipotermi sık görülen ancak, önlenebilecek bir sorundur. Aynı zamanda genel anestezinin postoperatif dönemde de solunum fonksiyonlarını etkilediği bilinmektedir. Çalışmamızda hastanemizde genel anestezi ile laringeal maske uygulanarak küçük ve orta cerrahi girişim yapılan hastalarda intraoperatif vücut ısısı yönetiminin postoperatif solunumsal komplikasyonlara ve postoperatif tepe ekspiratuar akış hızına etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal Metod: Genel anestezi alan ASA (American Society of Anesthesiologists) I, II ve III, 18-60 yaş arası, operasyon süresi minimum 90 dakika olan 90 hastada gerçekleştirildi. Hipotermi gözlenen ve hipotermi gözlenmeyen hastalarda preoperatif, postoperatif 1. saat, 6. saat, 24. saatte ölçülen tepe ekspiratuar akış hızı ve vücut sıcaklıkları, intraoperatif ve postoperatif hemodinamik ölçümler, ventilasyon basınçları açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Hastalarımızın 21(%23,3')'inde hipotermi gözlendi. Gruplar arası Grup I (İntraoperatif hipotermi gözlenmeyen hastalar) / Grup II (İntraoperatif hipotermi gözlenen hastalar) karşılaştırmalarda; cinsiyet, yaş, boy, vücut ağırlığı, VKI (Vücut Kitle İndeksi), ASA skorlaması ve ek hastalık yönünden istatistiksel bir fark olmadığı bulunmuştur (p>0,05). Aynı zamanda operasyon süresi, anestezi süresi, solunum hızı, kusma, ek komplikasyonlar, derlenmeden servise taburculuk süresi ve hastaneden taburculuk süresi yönünden istatistiksel bir fark olmadığı bulunurken (p>0,05), kritik solunumsal olay ve bulantı yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu (p0,05), postop 1.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Perioperative hypothermia develops in the majority of patients who undergo an operation, because anesthesia generally disrupts thermoregulation, loss of heat from open body cavities, cold environment of operating rooms and infusion of intravenous fluids and blood for patients. Hypothermia is a common problem, but that can be avoided. It is also known that general anesthesia affects respiratory functions in the postoperative period. In our study, we aimed to analyze the effect of intraoperative body temperature management on postoperative respiratory complications and postoperative peak expiratory flow rate in patients, which are undergoing small and medium surgical procedure by applying general anesthesia with laryngeal mask. Materials and Methods: Our reseach was done in 90 patients which are under general anesthesia ASA (American Society of Anesthesiologists) I, II and III, aged 18-60 years with a minimum of 90 minutes operation time. Patients with and without hypothermia were compared in terms of parameters; peak expiratory flow rate and body temperature of measured preoperatively, 1 hour, 6 hours, 24 hours postoperatively, intraoperative and postoperative hemodynamic measurements, ventilatory pressures . Results: 21 (23.3%) of the patients had observed hypothermia. In comparisions between groups : Group I (Patients without intraoperative hypothermia) / Group II (Patients with intraoperative hypothermia) there was no statistical difference in terms of sex, age, height, weight, BMI (Body Mass Index), ASA (American Society of Anesthesiologists) scoring and additional disease. (p>0,05).