Meme cerrahisinde vücut sıcaklığının ekstübasyon, derlenme zamanı ve postoperatif titreme üzerine etkileri
The effects of body temperature on extubation, recovery time and postoperative shivering in breast surgery
  1. Tez No: 729204
  2. Yazar: HATİCE CANSU HUNİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKBEN GÜNÜŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Perioperatif hipotermi, genellikle pediyatrik ve geriyatrik hasta grubunda görüldüğü için diğer yaş gruplarında sıklıkla göz ardı edilen bir durumdur. İntraoperatif ve postoperatif dönemde birçok soruna neden olan hipotermi gelişiminde, hastaların yaşlarının yanı sıra aslında uygulanan operasyonun tipi ve süresi dahil olmak üzere pek çok faktör etkilidir. Meme cerrahisi gibi gövdenin açık olduğu bazı cerrahi girişimlerde hipotermi insidansı her yaş grubunda yüksek olabilir. Bu çalışmada, meme cerrahisi uygulanan 65 yaş altı erişkin hastalarda intraoperatif vücut ısısı değişikliklerinin; ekstübasyon ve derlenme zamanı ile postoperatif bulantı-kusma, titreme ve ağrı üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Ege Üniversitesi genel cerrahi ile plastik ve rekonstruktif cerrahi ameliyathanelerinde 2019-2020 yılları arasında elektif meme cerrahisi uygulanan toplam 120 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, uygulanan operasyonlar, anestezi ve cerrahi süreleri, vücut ısıları, uygulanan toplam sıvı miktarı, kas gevşetici ve opioid dozları kaydedildi. Operasyon sonunda ise hastaların ekstübasyon ve Modifiye Aldrete Skoru ≥9 olma zamanları, bulantı-kusma, titreme ve ağrı skorları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 120 hastadan 7'si, olgu rapor formundaki eksik bilgiler ve operasyon sırasında ısı ölçümünde yaşanan teknik sorunlar nedeniyle çalışmadan çıkarıldı ve 113 hastanın verileri istatistiksel olarak değerlendirildi. Meme cerrahisi geçiren erişkin hastalarda hipotermi insidansı %65,4 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Perioperative hypothermia is a condition that is often overlooked in other age groups because it is usually seen in pediatric and geriatric patients. In the development of hypothermia, which causes many problems in the intraoperative and postoperative period, many factors are effective, including the age of the patients, as well as the type and duration of the operation performed. The incidence of hypothermia may be high in all age groups in some surgical procedures where the trunk is completely open, such as breast surgery. In this study, it was aimed to investigate the effects of intraoperative body temperature changes on extubation and recovery time, and postoperative nausea-vomiting, tremor, and pain in adult patients under the age of 65 who underwent breast surgery. Materials and Methods: A total of 120 patients who underwent elective breast surgery in Ege University general surgery, plastic and reconstructive surgery operating rooms between 2019-2020 were included in the study. Demographic data of the patients, operations performed, duration of anesthesia and surgery, body temperatures, total amount of fluid administered, muscle relaxant and opioid doses were recorded. At the end of the operation, extubation and Modified Aldrete Score ≥9, nausea-vomiting, tremor, and pain scores were recorded. Results: 7 out of 120 patients included in the study were excluded from the study due to missing information in the case report form and technical problems in temperature measurement during the operation and the data of 113 patients were evaluated statistically. The incidence of hypothermia in adult patients undergoing breast surgery was found to be 65.4%.