Anestezi tekniği ve çevre ısısının, peroperatif hipotermi gelişimi ve postoperatif vücut ısısına etkileri
- Tez No: 141569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
7-OZET Anestezi uygulaması ve cerrahi girişimler esnasında hipotermi oluştuğu ve bu durumunda birçok komplikasyonlara neden olabildiği bilinmektedir. Bebek ve çocuklar; erişkinlerle karşılaştırıldıklarında, vücut ağırlıklarına göre daha geniş vücut yüzeyine sahip olduklarından peroperatif daha kolay ve daha çabuk ısı kaybederler. Biz bu çalışmada pediatrik olgularda, uygulanan anestezi tekniği ve çevre ısısının peroperatif ve postoperatif dönemde oluşan vücut ısısı değişiklikleri üzerine etkilerini araştırmayı planladık. Bu amaçla bebek ve çocukluk çağındaki, inguinal bölge ve alt ekstremite operasyonu planlanan, yaşlan 5 ay- 14 yaş arasındaki 81 olgu çalışma kapsamına alındı Çift kör yöntemi ile iki gruba ayrılan hastalardan 1. Grup (n=41) nisbeten sıcak ortamda (ortalama 25.3°C), 2. Grup (n=40) nisbeten soğuk ortamda (ortalama 21.6°C ) 44operasyona alındı Her iki grup tekrar genel ve kaudal anestezi uygulanmak üzere iki gruba ayrıldı. Operasyon öncesi ve operasyon sonrası oral vücut ısısı ölçüldü. Postoperatif dönemde takipleri devam eden olguların, operasyon öncesi vücut ısısına dönme süreleri her yarım saatte bir oral vücut ısısı ölçülerek tesbit edildi. İntraoperatif vücut ısısındaki düşmeye ve operasyon sonu iyileşme hızına etkili olabilecek faktörler (yaş, cins, ağırlık, preoperatif hasta vücut ısısı, operasyon oda ısısı, anestezi tekniği, operasyon odasında geçen süre) regresyon analizi ile değerlendirildi. Araştırmamız sonunda anestezi tekniği (p 0.05). Postoperatif iyileşme hızına etkili olabilecek etkenler regresyon analizi ile değerlendirildiğinde ise çevre ısısı (p< 0.05) ve operasyon süresi (p< 0.05)'nin etkili olduğu görüldü. Sonuç olarak; peroperatif hipotermi riski açısından, bebek ve çocukların inguinal bölge ve alt ekstremite operasyonlarında, gerek genel anestezi gerekse kaudal anestezi yönteminin, çevre ısısının nisbeten sıcak olduğu operasyon odalarında güvenle uygulanabileceği, ancak operasyon süresinin ve ortam ısısı düşüklüğünün postoperatif iyileşme sürecini uzatabileceğini gözlemledik. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the anesthesia and surgery applications, hypothermia may happen and in this condition so many complications can be expected, if compared with adults, baby and children has wider body surface area in spite of their light body weight. İn this study, we planned to determine influences of anesthesia technique and ambient operating room temperature on body heat differences at pediatric cases during perioperative and postoperative period. Perioperative oral sublingual temperatures were measured in 81 patients undergoing lower exremity and inguinal region surgery. Cases were randomized to receive either general anesthesia (G A) or caudal anesthesia(C A). Surgery and anesthesia were performed in operating rooms with a relatively warm mean ambient temperature (25.3±0.8°C) (GA,n:20; CA,n:20) or relatively cold mean ambient temperature (21.8±1.3°C) (GA,n:21; CA,n:20). Patients were 5 months- 13 years old. 46Rewarming rate was determined by measuring oral temperature at each half hour during postoperative period. A regression analysis was performed to determine the variables ( age, weight, sex, anesthesia technique, operating room time, preoperative temperature, operating room temperature) that correlatedwith intraoperative decrease in temperature and postoperative rewarming rate.