Yenidoğan servisine metabolik hastalık ön tanısıyla kabul edilen hastaların aldıkları tanılara göre kardiyak bulgular açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the patients who admitted to the neonatology clinic with metabolic disease pre-diagnosis, according to their diagnosis, in terms of cardiac findings
- Tez No: 540520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İLKER ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Doğuştan metabolik bozukluklar, genetik koddaki bir hatadan dolayı metabolizmanın herhangi bir yolağındaki bir enzimin aktivitesinde azalma veya yetersizliği sonucu klinik semptomlar veren karmaşık ve heterojen bir hastalık grubudur. Metabolik bozukluklar nadir görülse de mortalitesi ve morbiditesinin yüksek olması nedeniyle, tedavi edilebilir olanların erken dönemde tespit edilmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; metabolik hastalık şüphesi ile izlenen hastaların, sosyo-demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar bulguları, tanısal test sonuçları, izlemlerinde tanı alma durumları ile varsa kardiyak tutulumlarını incelemektir. Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniğine metabolik hastalık semptomları ile yatırılıp izlenen 229 hasta dahil edildi. Hastaların sosyo-demografik özellikleri, semptomları, semptom başlama günü, tanı alma durumları ile aldıkları tanılar, başvuru anında mevcut olan ve izlemde gelişen klinik ve laboratuvar bulguları ile kardiyak tutulumları veri toplama formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların %45.4'ünün (n=104) kız, %54.6'sının (n=125) erkek olduğu saptandı. Hastaların başvuru yaşları ortancası 2 gün, minimum değer 0, maksimum değer 54 olarak elde edildi. En sık başvuru semptomu olarak saptanan beslenme bozukluğunun görülme oranı %45.0'ti (n=91). Hastaların %25.8'i (n=59) bir metabolik hastalık tanısı almıştı. Metabolik hastalık tanısı alan hastaların 20'sinde (%36,4) kardeş ölüm öyküsü vardı. Bu sayı tanı almayan hastalarda 20 (%13.8) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Congenital metabolic disorders are a complex and heterogeneous group of diseases that cause clinical symptoms as a result of diminished or inadequate activity of an enzyme in any pathway of metabolism due to a fault in the genetic code. Metabolic disorders are rare, but mortality and morbidities are high, so it is important to detect early treatable ones. The purpose of this study is; searching sociodemographic and clinical features, laboratory findings, diagnostic test results, diagnostic status in follow-up, and cardiac involvement of patients with suspected metabolic disease. Material and Method: The study included 229 patients who were admitted to the Neonatology Clinic of University of Health Sciences, Ankara Child Heath and Diseases Hematology Oncology Training and Research Hospital with metabolic disease symptoms. The sociodemographic characteristics of the patients, their symptoms, the day of onset of symptoms, their diagnostic status and definite diagnoses, the clinical and laboratory findings that occurred at the time of admission or following-up, and cardiac involvement were recorded in the data collection form. Findings: 45.4% (n = 104) of the patients were found to be female and 54.6% (n = 125) were male. The median age of the patients was 2 days, minimum value was 0, maximum value was 54. The incidence of nutritional disorders (the most frequent symptom) was 45.0% (n = 91). 25.8% (n = 59) of the patients had a metabolic disease diagnosis. Twenty of the patients (36.4%) who had a diagnosis of metabolic disease had a history of sibling deaths. This number was 20 (13.8%) in the non-diagnosed patients.