Selection and validation of aptamers against osteosarcoma by cell-selex method
Osteosarkoma karşı aptamerlerin hücre-selex yöntemi ile seçimi ve sınanması
  1. Tez No: 540521
  2. Yazar: KHALIUNSARNAI TSOGTBAATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÇELİK AKDUR, DOÇ. DR. LIGIA RODRIGUES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Mühendislik Bilimleri, Onkoloji, Molecular Medicine, Engineering Sciences, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Osteosarkom, en sık görülen malign mezenkimal kök hücrelerden, endokondral ossifikasyon yoluyla gelişen kemik tümörü olarak bilinir. Bu tür agresif pediatrik kemik kanserinin erken teşhisi dolayısıyla erken tedavisi, hastanın sağ kalma yüzdesini arttırmaktadır. Bunun için antikor üretiminden daha ucuz ve stabil bir alternatif ürün olarak aptamerler sunulmuştur. Kısa nükleotid dizilerinin sentetik olarak tasarlanabilmesi ve ilgili hücre reseptörünü hedef alarak teşhis veya teröpatik etki gibi farklı amaçlar için kullanılabilmesi gibi özellikleri, bir çok araştırmacının ilgisini çekmektedir. Aptamerler, küçük organik moleküllerden proteinlere kadar çeşitli hedeflere bağlanabilen, tek zincirli DNA veya RNA oligonükleotidleridir. Tek zincirli oligonükleotid kütüphaneleri teorik olarak çeşitli tipte hedef moleküller ile kombine edilebilen üç boyutlu yapıları oluşturabilirler. Aptamerler, eğer hedef bilinirse SELEX (Ligandların Üstel Zenginleştirme ile Sistematik Evrimi) veya hedef bilinmiyorsa Hücre-SELEX ile seçilebilir. Hücre-SELEX, tüm hücreleri hedef olarak kullanarak aptamer seçimine olanak sağlar. Aptamerlerin avantajları arasında tekrar edilebilir denatürasyon ve renatürasyonu, döngüleri boyunca hedefe tutulan aptamerlerin kimyasal modifikasyonlarının kolay sentezi ve korunması bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, 80-100 nt aptamer (ssDNA) kütüphanesi tasarlanmış, karşı-seçim için osteoblast hücreleri (normal kontrol hücreleri) kullanılarak osteosarkoma hücrelerini (MG-63) özel olarak tanıyan, yüksek selektivite ve duyarlılığa sahip aptamerler, hücre-SELEX yöntemi ile seçilmiştir. Çalışmada ayrıca, aptamerlerin çoğalması için vektör sisteminin tasarlanması, potansiyel aptamerlerin sekans ve homoloji analizinin ardından, akış sitometrisi ve konfokal mikroskopi analizleri de gerçekleştirilmiştir. Hücre-SELEX metodolojisi ile, onuncu zenginleştirme basamağı sonrasında, MG-63'e karşı aptamer'i başarıyla ve ilk kez üretmiş bulunuyoruz. Otuz altı potansiyel diziden 14 tanesi tam boyda olup, bunlardan 3'ü akış sitometrisi ile analiz edilmiştir, ve ileri analizler için içlerinden biri seçilmiştir. Seçilen aptamer, osteoblast ve diğer kanser hücrelerine kıyasla MG-63'e karşı nM (Kd=11.9±0.9 nM) düzeyinde özgüllük göstermektedir. Konfokal mikroskop analizinde, aptamerin 37C'de hücre içine girdiği, 4C'de ise hücre membranında biriktiği tespit edilmiştir. Aptamerin bu ikili özelliği, 37C'de tedavi için (ilgili herhangi bir reseptör veya kanser proliferasyonunu engellediği bulunursa) ve 4C'de teşhis için (örneğin, floresan bir molekül takılırsa) kullanılabileceğini göstermektedir. Genel olarak, burada seçilen ve osteosarkoma karşı karakterize edilen aptamer, osteosarkoma teşhis ve tedavisi için yüksek seçiciliği ve duyarlılığı göz önüne alındığında, güçlü ve değerli bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Osteosarcoma is known as the most common malignant mesenchymal stem cell development by endochondral ossification. Treatment resulting from an early diagnosis of such aggressive pediatric bone cancer can greatly increase the survival rate of the patient. For this purpose, aptamers comprise a cheaper and stable alternative product compared to antibodies. The ability of these short nucleotide sequences to be synthetically designed and used either for diagnostic or therapeutic purposes by targeting the relevant cell receptors has been attracting the interest of many researchers. Aptamers are single-chain DNA or RNA oligonucleotides that bind to a variety of targets, from small organic molecules to proteins. Single-chain oligonucleotide libraries can theoretically form three-dimensional structures that can be combined with various types of target molecules. Aptamers can be selected through SELEX (Systematic Evolution of Ligands by Exponential Enrichment) if the target is known or cell-SELEX if the target is unknown. Cell-SELEX enables aptamers selection using whole cells as a target. Advantages of aptamers include repeatable denaturation and renaturation, easy synthesis and preservation of chemical modifications of the targeted aptamers throughout the selection cycles. In this thesis, a 80-100 nt aptamer (ssDNA) library was designed to select by cell-SELEX, aptamers that specifically recognize the osteosarcoma cell line (MG-63) with high selectivity and sensitivity using osteoblast cells (control normal cells) for counter-selection. The work also include designing the vector system for proliferation of aptamers, sequence and homology analysis of the potential aptamers followed by flow cytometry and confocal microscopy. We have successfully generated an aptamer against MG-63 cells for the first time, after 10 cycles of enrichment using cell-SELEX. Out of 36 potential sequences, 14 sequences were full-length, and out of these, three aptamer sequences were analyzed by flow cytometry and one aptamer was selected for further analysis. This aptamer was found to be specific against MG-63 cells as compared to osteoblasts and other cancer cell lines, exhibiting a nanomolar range Kd value, namely 11.9±0.9 nM. Internalization of the aptamer was observed by confocal microscopy when MG-63 cells were incubated with the aptamer at 37C, but not at 4C. This dual characteristic of the selected aptamer highlights its potential to be used for treatment at 37C (in case it is found to interfere with any relevant receptor or cascade inhibiting cancer proliferation) and for diagnostics at 4C (if coupled for instance with a fluorescence molecule). Overall, the aptamer herein selected and characterized against osteosarcoma is a powerful and valuable tool for its detection and treatment, given the high selectivity and sensitivity of the aptamer.