Yenidoğan hirerbilirubinemili olgularda minör eritosit antijenlerinin alloimmunizasyonundaki rolü
The role of alloimmunization to irregular erythrocyte antigens in neonatal hyperbilirubinemia
- Tez No: 823320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ATLIHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
YENİDOĞAN HİRERBİLLİRUBİNEMİLİ OLGULARDA MİNÖR ERİTOSİT ANTİJENLERİNİN ALLOİMMUNİZASYONUNDAKİ ROLÜ GİRİŞ VE AMAÇ Yenidoğan hiperbilirubinemi sebepleri arasında kan grubu uygunsuzlukları başlıca nedenler arasında gelmektedir. Minör kan grup uyuşmazlığı çok seyrek olmakla birlikte, kan değişimine ihtiyaç gösteren ciddi hemolitik reaksiyonlar gözlenebilmektedir. Bu minör kan grupları arasında en sık görülenler non-D Rh antikorları (c, C, e, E), Kell, Duffy, Kidd ve MNS olup; yenidoğanlarda hiperbilirübinemiye neden olmaktadırlar. Bu çalışmamızda yenidoğan servisine indirekt hiperbilirubinemi tanısıyla yatan hastalarda minör kan gruplarını saptamak ve yenidoğan sarılığına olası etkilerini araştırmayı planladık. GEREÇ&YÖNTEM Yenidoğan Kliniği'nde indirekt hibilirubinemi tanısıyla takip ve izlemi yapılan 107 yenidoğanda sarılığa yol açan klinik durumun minör eritrosit antijenleriyle ilişkisi araştırıldı. ABO/Rh uygunsuzluğu, hipotiroidi, G6PDH eksikliği, metabolik hastalık, sepsis gibi bilinen diğer hiperbilirubinemi nedenleri bulunan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Antikor tarama testi pozitif bulunan annelerde antikor belirlemesi yapıldı. Annede mevcut antikorlara karşılık gelen ve bebekte pozitif bulunan antijenler uygunsuzluk sebebi olarak kabul edildi. Antikor tarama sonucuna bakılmaksızın Kell ve C,E,c,e antijenlerinin varlığı araştırıldı. Minör eritrosit antijenleri İnsan kökenli monoklonal antiserumlar kullanılarak jel santrifügasyon yöntemiyle çalışıldı. BULGULAR Çalışmaya alınan107 hastanın 7'sinde (%6,5) minör eritrosit uyuşmazlığı saptandı. Tüm hiperbilirubinemili 230 hasta değerlendirildiğinde minör eritrosit antijenlerinin oranı %3 bulundu.7 olgunun içinde en sık uyuşmazlık 4 olgu ile MNS grubundan“s”antijeniydi. Uyuşmazlık bulunan diğer antijenler ise; C, Jka, S, Lub, N'di. Bir olguda Kell antijeni gözlendi. Ancak bu olguda anne antikor tarama testi negatif saptandı. Minör eritrosit antijeni uygunsuzluğu görülen olguların hiç birinde Direkt Coombs pozitifliği veya hemoliz bulgusuna rastlanmadı. Yedi olgunun diğer olgularla karşılaştırılmasında sarığın daha geç fark edildiği, sarılığın seyrinin diğer olgularla paralel olduğu gözlenmiştir. SONUÇ: Sonuç olarak sarılıkla gelen olgularda minör eritrosit antijenleri rutin çalışılmamaktadır. Ancak minör kan gruplarının da yenidoğan sarılığına yol açtığı, ciddi hemolitik hastalık oluşturabileceği ve nedeni belirlenemeyen patolojik sarılıklarda araştırılması gerektiği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND ABO/Rh incompatibilities are the common causes of blood group discrepancies in newborns. Alloimmunization to irregular erythrocyte antigens may also cause hyperbilirubinemia and hemolytic disease of newborn. AIMS The effects of alloimmunization to irregular erthyrocyte antigens on hyperbilirubinemia was investigated in 107 newborns who were diagnosed as indirect hyperbilirubinemia in Dr Behcet Uz Children's Hospital in Izmir, Turkey. Patients with frequent causes of hyperbilirubinemia such as ABO/Rh discrepancies, hypotiroidi, glucose-6-phosphate dehidrogenase deficiency, metabolic diseases, sepsis were not included in the study. METHODS Gel centrifugation method was performed for ABO and Rh typing. Forward ABO typing, Rh typing, weak D detection (D') and direct Coombs test (DG Gel Neonatal, Diagnostic Grifolds, S.A., Spain) were performed in all newborns. Kell, C,c,E,e antigens were also investigated in all newborns (DG Rh Subtyping, Diagnostic Grifolds, S.A., Spain) In addition to forward and reverse ABO typing and Rh typing (DGGel ABO/Rh, Diagnostic Grifolds, S.A., Spain) in mothers of newborns , an antibody screening test was also performed with four series set of red cells (Serascan Diana 4P, Diagnostic Grifolds, S.A., Spain). Antibodies were identified by using specific red cells (Identi sera Diana P, Diagnostic Grifolds, S.A., Spain) in mothers with positive screening test. Irregular antigens were detected in newborns by using specific human monoclonal antibodies for Jka, Jkb,S,s (Bioscot, Millipore Limited, UK); human polyclonal antibodies for FYa,FYb, Lua (Alba Bioscience, UK); murine monoclonal antibodies for M,N, Lea,Leb (Bioscot, Millipore Limited, UK), k and Lub (Alba Bioscience, UK) in neutral (DG Gel Neutral, Diagnostic Grifolds, S.A., Spain)and anti-human globulin (AHG) (DG Gel Coombs, Diagnostic Grifolds, S.A., Spain) gel cards according the manufacturer'sinstructions.Irregular ertyhrocyte antigens, coexisted with the equvalent antibody in the mother were considered as causes of discrepancy in the newborn. RESULTS Among 107 newborns (64 boys, 43 girls), he discepancy related to alloimmunization to irregular erythrocyte antigens was detected in 6.5% (n=7). Although the statistical analysis couldn't performed because of the minority of the positive cases, s antigen was detected the most prominent one (n=4) for the discrepancy. While S (n=2), Lub(n=1), Jka (n=1), C (n=1) and N (n=1) antigens were found related to discrepancy in these cases, Fya,FYb,Lea,Leb,Jkb antigens were also detected with no effect on discrepancy. CONCLUSIONS As a major cause of hyperbilirubinemia of newborns, blood group incompatibilies due to ABO and Rh are screened routinely in worldwide. But irregular antibodies aren't investigated unless a serious clinical finding is found. Although there are a lot of reports of haemolytic disease of newborn (HDN) due to irregular antibodies, majority of them are case reports of HDN. In this study, we investigated the role of alloimmunization to irregular erythrocyte antigens in newborns with hyperbilirubinemia. With the decreasing frequency of ABO and Rh incompatibilities due to current medical approaches, the role of the alloimmunization of irregular erythrocyte antigens may take more importance in the future.