Temassız güç aktarma sistemlerinde kullanılan LCC kompanzasyon topolojisinin analizi ve tasarımı
Analysis and design of LCC compensation topology for contactless power transfer
  1. Tez No: 540529
  2. Yazar: ERSAN KORAY ERŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Endüktif bağlaşımlı güç aktarımı, kaynak ve yük arasında fiziksel temas olmaksızın güç aktarabilme kapasitesiyle kullanım kolaylığı, düşük bakım maliyetleri, güvenilirlik, kirli ve nemli ortamlarda çalışma gibi avantajlara sahiptir. Primer ve sekonder taraf arasında bağlaşımın düşük olması nedeniyle, yüksek verim elde edebilmek için sistemin kompanze edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, temassız güç aktarım sistemlerinde kullanılan dört temel topoloji ve LCC topoloji incelenmiştir. Dört temel topoloji için verilen bir tasarım yöntemi LCC topolojiye uyarlanmıştır. LCC ve SS topolojiler 3,3 kW'lık bir sistemde verimlilik açısından kıyaslanmıştır. LCC topolojide maksimum verimi ve istenen güç değerini elde edebilmek için kullanılması gereken ekstra endüktörlerin endüktans değerleri belirlenmiştir. SS ve LCC topolojilerin hizalama - verim karakteristiklerini belirlemek için kritik yük değeri belirlenmiştir. İki topolojinin farklı yük durumlarında hizalanmamaya toleransları incelenmiştir. Nümerik sonuçlar, 3,3 kW güçte ve 10 cm hava aralığı bulunan bir sistemin benzetimi gerçekleştirilerek doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inductively coupled power transfer (ICPT) has the advantages of low maintenance cost, high reliability, and the ability to operate in dirty environment with no physical contact between the power source and the load. Due to the low coupling between primary and secondary side, system must be compensated to achieve high efficiency. In this study, four basic compensation topologies used in contactless power transfer systems and LCC topology are analyzed. A design procedure for four basic topologies is modified for LCC topology. Series-series (SS) topology and LCC topology are compared in terms of efficiency for a 3,3 kW system. Additional inductance values are determined for LCC which are needed to obtain maximum efficiency and desired output power. SS and LCC topologies' critical load values are determined for misalignment - efficiency characteristics. The two topologies are analyzed for misalignment tolerance at different load condition. The numerical results are verified for a 3,3 kW with 10-cm air gap system by simulation results for both SS and LCC topologies.