Electical conductivity imaging via contactless measurement : Forward and inverse problem simülations
Elektriksel iletkenlik dağılımının kontak olmadan görüntülenmesi: İleri ve geri problem simülasyonları
  1. Tez No: 75795
  2. Yazar: MEHMET NEJAT TEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT GÜNERİ GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
oz ELEKTRİKSEL İLETKENLİK DAĞILIMININ KONTAK OLMADAN GÖRÜNTÜLENMESİ: İLERİ VE GERİ PROBLEM SIMULASYONLARI Tek, Mehmet Nejat Yüksek Lisans, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Nevzat Güneri Gençer Temmuz 1998, 88 sayfa Bu çalışmada yeni bir tıbbi görüntüleme metodu, 3 boyutlu temassız elektriksel iletkenlik görüntüleme, tanıtılmaktadır. Bu metod, manyetik indükleme yoluyla cisim içinde bir akım dağılımı oluşturmakta ve bu akımların oluşturduğu manyetik alan ölçümlerini görüntüleme için kullanmaktadir. Formülleri basitleştiren varsayım ların bu özel problem için geçerlilikleri tartışıldı. Probleme analitik çözümler türetildi ve sistemin pratik uygulamasının mümkün olduğu bulundu. Genel yapılar için çözüm sonlu elemanlar metoduyla elde edildi. 10 x 10 x 5 cm'lik iletken bir cismin 7 x 7'lik bir bobin sistemi ile görüntülenmesi simule edildi. İletkenlik değişimlerinin ölçümlere etkisini ifade eden duyarlılık matrisi oluşturuldu ve tekil değerler ayrıştırma sı metoduyla incelendi. Homojen ve katmanlı yapıların % 5'ten az bir hata ile görüntülenebileceği bulundu. Cisim 1x1x1 cm'lik birim elemanlara ayrıldı ve ölçümlerin sinyal gürültü oranı 80dB olarak tahmin edildi. 2 cm derinliğe kadar yüksek çözünürlüklü görüntü alınabildiği ve çözünürlüğün derinlikle kaybolduğu tes bit edildi. Bu çalışma, sistemin tıbbi amaçlar için uygun ve kullanılabilir olduğusonucunu verdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ELECTRICAL CONDUCTIVITY IMAGING VIA CONTACTLESS MEASUREMENTS: FORWARD AND INVERSE PROBLEM SIMULATIONS Tek, Mehmet Nejat M.Sc, Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Nevzat Güneri Gençer July 1998, 88 pages A new imaging modality, 3D contactless conductivity imaging, is introduced in this study. This modality uses magnetic excitation to induce currents inside body and meausures the magnetic field of induced currents. Necessary assumptions are dis cussed for this specific application and applied to simplify the formulae. Analytical solutions of this problem is obtained and results showed that system is feasible. For objects of arbitrary geometries, problem is also formulated by making use of FEM. Imaging a conductive phantom of 10 x 10 x 5 cm is simulated by a 7 x 7 coil system. Sensitivity matrix, which relates the perturbation of conductivity to measurement variations is calculated and analyzed by singular value decomposition. It is found that for cases of uniform and layered phantom structures, the conductivity values can be obtained using an error less than 5%. Voxels of size 1 x 1 x 1 cm are defined and image reconstruction is performed assuming measurements of 80 dB SNR. It is observed that it is possible to obtain high resolution images up to 2 cm depth. The resolution gradually decreases with depth. In summary, this study showed that the system is feasible and has potent for clinical applications. iii