Bir üretim bandında üretilen malın kalite kontrolünün PLC kullanılarak gerçekleştirilmesi
- Tez No: 76228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışma da bir üretim bandından gelebilecek malzemenin kalite kontrolü yapılmaya çalışılmıştır. Bu kontrol işlemi kullanıcının seçimi ile renk, boyut ve cinse göre yapılabilmektedir. Sistemde bu işlemleri gerçekleştirmek için PLC 1er kullanılmıştır. Yine sistemde üretim kayıtlarının tutulması ve kullanıcı isteklerinin PLC lere iletilmesi için bir PC de kullanılmıştır. Malzemenin boyutu optik sensörler yardımıyla tanınmaktadır. Malzemenin kalınlığı, bir lineer potansiyometre ile ölçülmektedir. Malzemenin rengi ise bir foto direncin değişik renklerde verdiği voltaj çıkışından elde edilmektedir. Renk ve kalınlık ölçme kısımlarından elde edilen voltaj değerleri 12 bitlik ADC kullanılarak PC ye aktarılmıştır. Malzeme kullanıcının belirttiği şartlara uyuyorsa her çalışmada 4 adet değişik özelliğe göre kutulara pnömatik pistonlarla tevzi edilmektedir. Tanınmayan malzemeler ise tanımsız kutusuna hatalı üretim olarak atılmaktadır. Malzemenin cinsi ve üretim bandında malzemenin olup olmadığı temassız sensörlerle tespit edilmektedir. Bu üç değişik çalışma modunda yapılan kontrol işlemlerinin deneysel sonuçlan ve sistemdeki birimlerde kullanılan yöntemlerle ilgili teorik bilgiler tezde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, It's tried to realize the quality control of a product in the production conveying system. This control process can be done according to color,dimension and type of the material by users choice. The PLCs are used to realize this process in the system. Again, in the system, a PC is used in order to record the products and to transmit the user's commands to the PLCs. The dimensions of the material is defined by the optical sensors. The thickness of the material is measured using a linear potantiometer. The color of the material is gained from the voltage of a photo resistor at different colors. The voltages taken from the color and thickness measurement section are transferred to a PC through a 12 bits ADC. If the material fits the user's requirement it is distributed to 4 different boxes by pneumatic pistons. Thew unrecognized materials are discharged to the error box as mis-product. The type of the material and existence of the material in the conveying system is determined by the sensors which do not touch the material. The experimental results of the control process at these different working mode and theoretical knowledge of the methods used in the section's of the system is given in this thesis.