Rf power and signal transmission in particle accelerators
Parçacık Hızlandırıcılarında RF Güç ve Sinyal İletimi
- Tez No: 540641
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN, DR. ING.CHRISTINE VOLLINGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Parcacık hızlandırıcılarında RF dalgaları sinyal ve guc iletiminde anahtar roller oynar. Bu tezde, RF dalgaların bu iki eslenik fonksiyonun uygulaması olan iki ayrı projedeki ̧calısmalar sunulmaktadır. Projelerden biri, Bogazici Universite'sindeki KAHVE Laboratuvarı'nda insa edilmekte olan bir RF iletim hattı ve dolastırıcının modellenip kurulmasıdır. Bu projenin bir parcası olarak 800 MHz'de calısacak sekilde tasarlanan cesitli iletim hattı elemanlarının bilgisayarla benzetimleri ve karakteristik olcumleri gerceklestirilmistir. Ikinci proje ise, CERN'deki SPS hızlandırıcısı uzerindeki demet olcum ekranlarına baglı metal koruklerin kimilerinin iclerine daha onceden monte edilmis zırhların varlıgını belirleyecek bir yontemin gelistirilmesi ve ayrıca bu zırhların SPS'nin eksenel demet eslesme empedansı kaynaklı olu ̧san 1.3 GHz'deki rezonansın giderilmesinde yeterli olup olmadıgına karar verilmesi uzerinedir. Her iki projede de yapılan detaylı benzetim calısmaları deneysel olcumlerle karsılastırılmıs ve hedeflenen amaclara ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
RF waves have key applications for particle accelerators in transmitting both sig- nal and power. In this thesis, we summarize work covering both of these complementary functions of the RF waves, applied to two separate projects. One of the projects is the design and construction of an RF transmission line and circulator at the KAHVE Laboratory of Bo ̆gazic ̧i University. As part of this project, we describe simulations and characterization measurements of various power transmission line components running at 800 MHz. The second project is about the developing a methodology that would al- low in-situ determination of the presence of previously installed shields used in bellows connected to beam pickup monitors on the CERN SPS accelerator, and confirmation of whether their performance is adequate in eliminating 1.3GHz intrinsic resonance aris- ing from the limits of the longitudinal beam coupling impedance. For both projects, detailed simulations have been performed and compared to the measurements and the obtained results are in line with the project targets.