Transmission angle in compliant four-bar mechanisms
Esnek dört-çubuk mekanizmalarında aktarma açısı
- Tez No: 540650
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN TANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Aktarma açısı, mekanizmaların hareket ve kuvvet iletim kalitesini tanımlayan önemli bir parametredir. Literatürde, esnek mekanizmaların aktarma açısını tanımlayan sadece bir adet yayın olduğu gözlemlenmiştir. (Tanık, 2011, volume 46, Issue 11). Esnek mekanizmalar, katı uzuvlar ve burulma yayları kullanılarak modellenebilirler. Mekanizmaya burulma yaylarını eklemek mekanizma sentezi ve analizinin çok daha karmaşık hale gelmesine neden olmaktadır. Bu tezde tamamen esnek ya da kısmen esnek tüm dört-çubuk mekanizmalarının aktarma açısını veren bir denklem elde edilmiştir. Ayrıca esnek ve katı dört çubuk mekanizmalarının benzerlikleri ve farklılıkları üzerinden dört adet de teorem türetilmiştir. Bu formül ve teoremlerin literatüre kayda değer katkısı olacağı ve formül ve teoremlerden esnek mekanizmalar alanında çalışan tasarımcı ve araştırmacıların faydalanacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Transmission angle is an important parameter in defining quality of motion and force transmission of a mechanism. However, there is only one study available in the literature which is the transmission angle of a compliant slider-crank mechanism (Tanık, 2011, volume 46, Issue 11). The compliant mechanisms can be modelled with rigid link and springs. Addition of springs makes the problem very difficult. In this thesis, the transmission angle formula suitable for fully compliant and (all types) partially compliant four-bar mechanisms is determined. Special cases are discussed and four theorems are introduced. Similarities and dissimilarities between compliant four-bar and its rigid body counterpart are introduced. We believe that, the transmission angle formula and the devised theorems will be useful for the compliant mechanism designers and researchers.