Farklı dozlarda peynir altı suyu tozunun yonca silajına ilavesinin silaj fermantasyonu, In vivo sindirilebilirliği ve metabolik enerji değeri üzerine etkisi
The effect of addition of whey powder at different doses to alfalfa silage on the silage fermentation, In vivo digestibility and metabolizable energy values
  1. Tez No: 540651
  2. Yazar: SEMA ÖZÜRETMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZELÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, yoncanın suda çözünebilir karbonhidrat kaynağı olarak farklı dozlarda (% 0, 2 ve 4) peynir altı suyu tozu (PAST) ilavesiyle silolanmasının, silaj kalitesi, in vivo sindirilebilirliği ve metabolik enerji değerine etkisini araştırmaktır. Çalışmanın ilk aşamasında, yoncaya PAST ilavesinin, silajın fiziksel, kimyasal (ham besin maddeleri, hücre çeperi içerikleri, fermentasyon özellikleri) ve mikrobiyolojik özelliklerine etkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of addition of with different doses (0, 2 and 4%) of whey powder (WP) as carbohydrate source to the ensiling alfalfa on silage quality, in vivo digestibility and metabolizable energy value. In the first phase of the study, the effect of addition of WP to alfalfa on the physical, chemical (crude nutrients, cell wall contents, fermentation properties) and microbiological properties of silage was proved.