Meyve atığı ekstraktlarının antibiyofilm etkilerinin araştırılması
Investigation of antibiofilm effects of fruit waste extracts
  1. Tez No: 540764
  2. Yazar: MERVE BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM YEŞİLÇİMEN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında meyve suyu endüstrisinde işlenme sonucu oluşan nar (Punica granatum L.) atıklarından, farklı nar atığı tozu oranları (M1: %5 ve M2: %10, w/v) ve farklı çözücüler (A, metanol:asit:su; B, metanol:su; C, etanol:asit:su; D, etanol:su ve E, su) kullanılarak on farklı ekstrakt (M1: A1-E1; M2: A2-E2) hazırlandı. Ekstraktlardaki biyoaktif bileşikler incelendi. Fenolik bileşenler (punikalajin ve elajik asit) ve organik asitler (malik asit ve sitrik asit) M1 metodu ile hazırlanan ekstraktlarda M2 metodu ile hazırlananlardan daha fazla miktarlarda belirlendi. Ekstraktların E. faecalis ve E. coli suşları için antibakteriyel ve antibiyofilm aktiviteleri incelendi. Antibakteriyel aktivitede A1 (metanol:asit:su) ve C1 (etanol:asit:su) ekstraktlarının E. faecalis ve E. coli suşları için en etkili ekstraktlar olduğu saptandı. Bununla beraber E. faecalis suşu için en fazla antibiyofilm etki (%77'ye varan), A1 (metanol:asit:su) ve C1 (etanol:asit:su) ekstraktları ile 200 ppm klor uygulamasından daha yüksek (%10-40) olacak şekilde belirlendi. A1 ve C1 nar atığı ekstraktlarının gıda endüstrisinde klor uygulamasına alternatif potansiyel antimikrobiyaller olarak kullanılabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this work, ten different pomegranate (Punica granatum L.) waste extracts (M1: A1-E1; M2: A2-E2) from fruit juice processing industry were prepared by using different ratios of waste powder (M1: %5 and M2: %10, w/v) with different solvents (A, methanol:acid:water; B, methanol:water; C, ethanol:acid:water; D, ethanol:water and E, water). Bioactive compounds of extracts were investigated. The phenolic compounds (punicalagin and ellagic acid) and organic acids (malic acid and citric acid) were found to be higher in extracts prepared by M1 method than those prepared by M2 method. The antibacterial and antibiofilm activities of extracts were investigated for E. faecalis and E. coli strains. For antibacterial activity, A1 (methanol:acid:water) and C1 (ethanol:acid:water) extracts were determined as the most effective extracts for E. faecalis and E. coli strains. However the highest antibiofilm activities (up to 77%) were attained by A1 (methanol:acid:water) and C1 (ethanol:acid:water) extracts which were higher (10-40%) than 200 ppm chlorine treatment. It was shown that A1 and C1 pomegranate waste extracts could be used effectively as potential antimicrobials alternative to chlorine treatment in food industry.