Meyve kabuğu ekstraktlarının antimikrobiyal ve antibiyofilm etkilerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial and antibiofilm effectsof fruit peel extracts
  1. Tez No: 553771
  2. Yazar: ELİF KALPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM YEŞİLÇİMEN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, meyve suyu endüstrisinden elde edilen nar (Punica granatum L.) atığı esktraktlarının Staphylococcus aureus bakterisi üzerindeki antibakteriyel ve antibiyofilm etkileri incelendi. Bunun için farklı çözücüler (etanol, metanol, etanol:asit, metanol:asit, aseton ve su; A-G) kullanılarak yedi farklı ekstrakt hazırlandı. Hazırlanan ekstraktların antibakteriyel aktiviteleri araştırıldı. Biyofilm oluşumu için glukoz (% 2) ve süt (% 0.1) içeren TSB besiyerleri (TG ve TS) kullanıldı. Ekstraktların farklı sulandırma oranlarının antibiyofilm aktiviteleri (% önlenme ve ortadan kaldırılma) farklı yüzeyler (polistiren, polipropilen, cam ve paslanmaz çelik) kullanılarak incelendi. En güçlü antibakteriyel aktivite metanol:asit içeren E ekstraktı ile tespit edildi. Bütün yüzeylerde, TG besiyeri kullanıldığında, biyofilm oluşumunun daha fazla olduğu görüldü. En güçlü antibiyofilm aktivite, TG besiyeri kullanıldığında 1:5 oranında seyreltilen metanol ekstraktı (B) ile paslanmaz çelik (PC) yüzeyde (% 93 önlenme, % 62 ortadan kaldırılma) ve TS besiyeri kullanıldığında 1:10 oranında seyreltilen etanol ekstraktı (A) ile polistiren (PS) yüzeyde (% 79 önlenme, % 42 ortadan kaldırılma) elde edildi. Bu doğrultuda, gıda endüstrisinde nar atığı ekstraktlarının S. aureus biyofilmleri için kullanılan kimyasal dezenfektanlara önemli potansiyel alternatifler olabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this work, antibacterial and antibiofilm effects of pomegranate (Punica granatum L.) waste extracts from fruit juice industry on Staphylococcus aureus were investigated. For this, seven different extracts were prepared by using different solvents (ethanol, methanol, ethanol:acid, methanol:acid, acetone and water; A-G). The antibacterial activities of extracts were investigated. For biofilm formation glucose (2 %) and milk (0.1 %) containing TSB media (TG and TS) were evaluated, comparatively. The antibiofilm activities (prevention and removal %) of different dilution ratios of extracts were evaluated by using different surfaces (polystyrene, PS; polypropylene, PP; glass, CA and stainless steel, PC). The highest antibacterial activity was determined with E extract (methanol:acid). Biyofilm formation were greater with TG medium compared to TS medium on all surfaces. The highest antibiofilm activities were obtained by using TG and TS media with B extract (methanol) diluted at 1:5 ratio on PC surface (prevention 93 %, removal 62 %) and A extract (ethanol) diluted at 1:10 ratio on PS surface (prevention 79 %, removal 42 %), respectively. It was shown that pomegranate waste extracts have significiant potential alternatives to chemical disinfectants for S. aureus biofilms in food industry.