Mardin-Derik kili üzerine bazı tekstil boyar maddelerinin adsorpsiyon denge çalışmaları
Adsorption balance studies of some textile dye products on Mardin-Derik clay
  1. Tez No: 540780
  2. Yazar: MUSTAFA GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hızla artan endüstriyel faaliyetler sonucu su, toprak, hava ortamındaki kirletici madde miktarları her geçen gün artmaktadır. Doğal sulak alanlarda kontrolsüz endüstriyel atıkların sonucu olarak karşımıza çıkan tekstil boyaları yalnızca su kütlesinde değil, sulak alanların yapısında da birikebilir. Killer çok geniş alanda kullanılması ile beraber sahip olduğu geniş yüzey alanı, mikro gözenekli yapısı, fazla sorpsiyon kapasitesi ve yüzey reaktivitesi bu adsorbanı adsorpsiyon çalışmalarında cazip kılmaktadır. Adsorpsiyon çalışmaları, Mardin'in Derik ilçesinden alınan kil ile yapılmıştır. Yapılan çalışmada adsorpsiyon mekanizması üzerinde değişen boya konsantrasyonlarının ve sıcaklığın etkisi araştırılmıştır. Böylelikle tekstil boyası ile Mardin – Derik kili arasında farklı adsorpsiyon davranışları olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of industrial activities in the nature, but rapidly increasing the amount of water, soil, air environment, increasing the amount of textile paint due to toxic effects and damage to the environment is important. Textile paints which are the result of uncontrolled industrial wastes in natural wetlands can accumulate not only in water body but also in the structure of wetlands. With its wide surface area, the microporous structure, high adsorption capacity and surface reactivity make this adsorbent attractive in adsorption studies. Adsorption studies were performed with clay from Derik district of Mardin. In this study, the effect of dye concentrations and temperature on the adsorption mechanism was investigated. Thus, different adsorption behaviors between textile dye and Mardin - Derik clay were observed.