مخطوطة ((حاشية العطار على شرح نتائج الأفكار في شرح إظهار الأسرار))
İzharul Esrar kitabının açıklaması olan Netaicul Efkar'ın üzerine yazılan el yazması olan Attar Şerhi
- Tez No: 606592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULGHAFOUR ALSAYADY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
İzharul Esrar kitabının açıklaması olan Netaicul Efkar'ın üzerine yazılan el yazması olan Attar şerhinin önemine binayen. Müellifin hayatını kısaca söylemek lazım, sonra el yazmaların önemi üzerine konuşacağım: İsmi: Hasan Bin Muhammed Bin Mahmut Attar'lı Kahire'de hicri 1182'de doğdu, aslen Faslıdır. Üstadın Şam, İstanbul ve Arnavutluk seyahetleri olmuştur. Üstad Hasan El Attar ezherin baş müderrisi olmadan evvel bile büyük bir şöhrete kavuşmuştur. Hicri 1246 yılından ezher Baş Müderrislik boşaldığında bu göreve açık bir şekilde en büyük aday o oldu. Muhammed Ali bu büyük göreve onu getirdi. Ezher Üniversitesinin 16. Baş Müderrisi o oldu. Kahire'de Hicri 1250 ölünceye kadar El Ezher de Baş Müderrislik yaptı. Tabi ki ölmeden önce akılları ve kulakları edebi ve ilmi cihetle doldurdu. Araştırmacı ve ilim sahibi bir grubu yetiştirdikten sonra da vefat etti. İbni Attar'ın haşiyesinin el yazması olma önemi: Hasan Attar geniş bilgi derin kültür, derin anlam çıkarabilendi, her ilimden haberdardı, nahiv ilminde kitapları çoktu, en meşhuru Netaicul Efkar üzerine de olan attar haşiyesi idi, onun için bu kitaptan bir bölüm tahkik etmek istiyorum. Bu el yazması en nefis ve değerli nahiv kitaplarındandır. Müellif bu kitabında geniş çaplı ele almış nahiv konuları ile tek yetinmemiştir, Sarf, Balağat vb. konuları da ele almıştır. Ayet, Hadis, Arap Şiiri delil olarak çok kullanmıştır.İbn Manzür Lisanul arabi gibi önemli kaynakları anlamlar için değerlendirmiştir. El yazması haşiyeinin bir önemi de kolay anlaşılır, hassas, geniş çaplı, konuyla alakalı ne varsa ele almıştır. Müeelliflerin görüşlerini özel fikri ile ele alıp en doğrusunu yapmıştır . Şimdiye kadar derin alimler bile ona el uzatmaması el yazmasının önemini gösteriyor. Bu ilmi değeri yüksek olan el yazması Müellif Hicri 1222'de yazmıştır. Bundan dolayı bunun tahkikini yazıp gün yüzüne çıkarmasını istiyorum ki ilim ehli, ondan fayda görsünler.
Özet (Çeviri)
To illustrate the importance of the manuscript ((Attar's footnote in explaining the results of ideas in explaining the revelation of secrets)), there must be a brief summary of the life of the author, and then talk about the importance of the manuscript, on that matter, I say: The author is named Hassan bin Mohammed bin Mahmoud al-Attar, who was born in Cairo in 1182 AH, from a Moroccan origin. The author had trips to Damascus, Istanbul and Albania. Sheikh Hassan al-Attar has earned a good reputation even before he got the prestigious position in Al-Azhar. When Al-Azhar Sheikh post was available in 1246, Sheikh Hassan al-Attar was the leading candidate for the post. Thus, Fullah Muhammad Ali had awarded him this great position as he had a great confidence in his skills. The Sheikh was the sixteen elders of Al-Azhar Mosque. He has remained the sheikh of Al-Azhar until he died in 1250 AH in Cairo. The sheikh had stayed in his post because he had rich knowledge in literature, deep culture, and eloquent rhetoric. During his life, he filled the minds and ears of his listeners with his outstanding literary and scientific ideas and had raised a distinguished group of leading scholars and researchers. The importance of the manuscript of Ibn al-Attar's footnote: Imam al-Attar, may God have mercy on him, was knowledgeable, deeply cultured and had participated in different disciplines. He had many works in grammatical science and perhaps the most famous of his books is: ((Attar's Footnote to Explain the Results of Ideas)) that I would like to complete a part of it. This manuscript is one of the valuable and precious annotations in grammatical science. The author had not only explained the grammatical issues but also explained morphological and rhetorical questions, etc. He had cited many verses of the Koran, Hadith and Arabic poetry, in order to explain the meanings of the most important sources of language. He had also explained the meanings of the most important linguistic sources based on Ibn Al-Manzor's book 'Lisan Al-Arab'. The importance of the manuscript of the footnote of Attar is characterized by the Sheikh's style of writing, precision and digression in order to cover all aspects of the subject, and the implementation of his own idea when dealing with the work of the previous authors, and strive in what is believed to be right. The importance of this manuscript is that it has not been researched yet. It is a manuscript of scientific importance. It was written in the author's handwriting in 1222 AH, and it is clear, so I would like to participate in achieving this manuscript so it comes to light and benefits other scholars. 1955.