Farklı dentin yüzeylerine uygulanan bulk fill restorasyonlarda bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the microtensile bond strength by using bulk-fill restorations on different dentin surfaces
  1. Tez No: 540835
  2. Yazar: IŞIK SARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Çalışmamızın amacı, Matriks Metalloproteinaz inhibitörü olan %2 klorheksidin uygulaması varlığı ve yokluğunda farklı adeziv bağlayıcılarla yapılan bulk-fill restorasyonların 24 saat ve 6 ay sonrasında sağlam ve çürükten etkilenmiş dentine (CAD) mikro gerilim bağlanma dayanıklılığı değerlerini in vitro olarak incelemektir. DIAGNOdent ile ölçümleri yapılmış 160 adet çürüklü/çürüksüz molar dişin kuronal orta 1/3'lerine farklı adeziv sistemler (Etch & rinse/Optibond FL, Self-etch/Single Bond Universal) klorheksidin varlığı ve yokluğunda üretici firma talimatlarına göre uygulanarak Sonic-fill bulk-fill ile restore edilmişler ve 24 saat ile 6 aylık süreçlerdeki mikro-gerilim bağlanma dayanıklılık değerleri kıyaslamalı olarak toplam 16 grupta değerlendirilmiştir. Örneklerde oluşan kopma tipleri stereomikroskop ile incelenmiş, analizlerde 2007 NCSS, Mann Whitney U ve süre karşılaştırmalarında Wilcoxon Signed Ranks Test kullanılmıştır. Sağlıklı dentin yüzeylerinde en yüksek başlangıç µGBs değerleri Optibond FL ile elde edilmiştir (p0,05). 24 saat sonrasında sağlıklı dentin yüzeylerinde klorheksidin yokluğunda OptibondFL adezivi takiben yapılmış olan bulk-fill restorasyonlarda en az oranda adeziv/mixed tip; en fazla oranda kompozitte koheziv kopmalar saptanmıştır. Buna karşın, CAD örneklerinde daha yüksek orandaki dentindeki koheziv kopmalar, bu dokunun kendine ait yapısal özellikleriyle örtüşmektedir. Bulgular, etch & rinse adezivinde zamanla oluşan bağlanma dayanımlarındaki kayıpların klorheksidin ile azaltılabileceğini ve çürüklü doku söz konusu olduğunda self-etch adezivlerle zamana bağlı degredasyonda daha stabil değerlere ulaşılabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of study was in vitro evaluation immediate and six- month microtensile bond strength (µTBS) of different adhesive sytems by using bulk-fill restorations on different dentin surfaces (sound/Caries affected dentin) with or without 2% chlorhexidine (CHX) treatment. Identifing sound and caries-affected dentin(CAD) by DIAGNOdent, dentin discs were maintained by using human molar teeth. The midde 1/3 of the occlusal crown was removed, than flat surfaces bonded with adhesive system (Etch & rinse/Optibond FL, self-etch/Single Bond Universal) pretreated or untreated with CHX according to the manufacturer instructions then restored with Sonic-fill bulk-fill Composite (immediatly/6 month after storage). After immediately and 6 month storage subjected to microtensile test in a universal testing machine. Failure analysis determined by stereomicroskope and data analyzed by 2007 NCSS, Mann Whitney U and Wilcoxon Signed Ranks Test. Optibond FL showed highest µTBS at 24-hour storage time (p0.05).